TVN24 | Świat

Siostra Kim Dzong Una potępiła wspólne manewry wojskowe USA i Korei Południowej

TVN24 | Świat

Autor:
tas/mtom
Źródło:
PAP

Reżim w Pjongjangu stanowczo zaprotestował przeciwko wspólnym ćwiczeniom wojskowym Korei Południowej i USA. Kim Jo Dzong, siostra przywódcy KRLD Kim Dzong Una, ostrzegła, że "Seul i Waszyngton z pewnością będą się mierzyć z większymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa".

Urzędnicy wojskowi i cywilni w Korei Północnej nie odebrali również we wtorek po południu rutynowych połączeń z Korei Południowej, najwyraźniej w akcie protestu przeciwko tym manewrom – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na ministerstwo obrony i resort do spraw zjednoczenia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Linie komunikacji pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przywrócono niedawno po 13-miesięcznej przerwie. Uznano to za oznakę ocieplenia w dwustronnych relacjach, wypracowanego między innymi dzięki wymianie prywatnej korespondencji pomiędzy Kim Dzong Unem a prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem.

Pjongjang stanowczo protestował jednak przeciwko planom wspólnych ćwiczeń wojskowych Korei Południowej i USA, określając je jako przygotowania do inwazji. Mimo tych protestów władze w Seulu i Waszyngtonie zdecydowały się przeprowadzić manewry, a we wtorek żołnierze rozpoczęli wstępne ćwiczenia.

Siostra przywódcy "głęboko ubolewa"

Według Kim Jo Dzong manewry są "najjaskrawszym wyrazem wrogiej polityki USA" względem jej kraju i będzie trzeba za nie "słono zapłacić". "Chcę wyrazić głębokie ubolewanie z powodu tego perfidnego zachowania władz południowokoreańskich" – dodała Kim w komunikacie, opublikowanym przez oficjalną północnokoreańską agencję prasową KCNA.

Siostra dyktatora ostrzegła również, że z powodu manewrów Seul i Waszyngton z pewnością będą się mierzyć z większymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa. Zapowiedziała wzmocnienie zdolności jej kraju do odstraszania, w tym do uderzenia uprzedzającego.

Ćwiczenia przygotowawcze

Żołnierze z USA i Korei Południowej rozpoczęli we wtorek wstępne czterodniowe ćwiczenia przygotowawcze z zarządzania kryzysowego przed zaplanowanymi na przyszły tydzień letnimi manewrami na symulatorach komputerowych. Główna część ćwiczeń ma potrwać od 16 do 26 sierpnia – podał Yonhap, powołując się na anonimowe źródła.

Skala wspólnych ćwiczeń USA i Korei Południowej została ograniczona w 2018 roku, by ułatwić negocjacje dotyczące denuklearyzacji Korei Północnej. Te rokowania znajdują się jednak w impasie od zakończonego fiaskiem drugiego szczytu z udziałem Kim Dzong Una i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa z lutego 2019 roku.

Autor:tas/mtom

Źródło: PAP