Kim obiecuje dalsze zbrojenia nuklearne i budowę "najpotężniejszej siły militarnej"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP, CNN
Kim Dzon Un na VII zjeździe Partii Pracy KoreiReuters
wideo 2/2
ReutersKim Dzon Un na VII zjeździe Partii Pracy Korei

Przywódca Korei Północnej zapowiedział, że jego kraj będzie dalej zbroił się nuklearnie. W przemówieniu kończącym VIII zjazd Partii Pracy Korei Kim Dzong Un zadeklarował stały rozwój zdolności bojowych północnokoreańskiej armii - przekazała w środę KCNA, agencja prasowa reżimu w Pjongjangu.

- Musimy dalej wzmacniać odstraszanie nuklearne, a jednocześnie kontynuować starania na rzecz budowy najpotężniejszej siły militarnej - oświadczył Kim Dzong Un, cytowany przez KCNA. Agencja podała również, że w niedzielę rozpocznie się sesja krajowego parlamentu, na której formalnie podjęte zostaną decyzje w sprawie nowego pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W osobnym komunikacie siostra przywódcy Kim Jo Dzong ostro skrytykowała władze Korei Południowej za doniesienia o paradzie wojskowej w Pjongjangu. Jej zdaniem tego rodzaju monitoring świadczy o "wrogim podejściu" Seulu do "rodaków z Północy". "Zorganizowaliśmy jedynie paradę, nie ćwiczenia wojskowe wymierzone w kogokolwiek. Południowcy są naprawdę dziwną grupą, ciężko ich zrozumieć" - napisała Kim w oświadczeniu opublikowanym przez KCNA.

Siostra przywódcy Korei Północnej Kim Jo DzongPAP/EPA/JORGE SILVA

Zjazd w cieniu głębokiego kryzysu

VIII zjazd Partii Pracy Korei (PPK) rozpoczął się 5 stycznia i trwał do wtorku. Podczas obrad Kim Dzong Un otrzymał stanowisko sekretarza generalnego partii, które wcześniej zajmowali jego ojciec i dziadek. Kim był dotychczas oficjalnie przewodniczącym PPK. Tytuł ten otrzymał na poprzednim zjeździe w 2016 roku. Według komentatorów nominacja na sekretarza ma na celu wzmocnienie autorytetu przywódcy.

Zjazd PPK odbył się w momencie ocenianym jako jeden z najtrudniejszych w dziewięcioletnich rządach Kima. Zamknięcie granic i praktyczne wstrzymanie handlu z sąsiadami z powodu pandemii COVID-19, a także powodzie i tajfuny, które latem niszczyły uprawy, dodatkowo pogłębiły zapaść gospodarczą, do której przyczyniały się wcześniej międzynarodowe sankcje i złe zarządzanie.

Kim wezwał do wzmocnienia kontroli państwa nad gospodarką, zwiększenia produkcji rolnej i priorytetowego rozwoju przemysłu chemicznego i metalowego w planie pięcioletnim. Zdaniem ekspertów branże te będą kluczowe dla ożywienia krajowego przemysłu, trapionego sankcjami i ograniczeniem importu materiałów z powodu pandemii.

Kim Dzong Un rządzi Koreą Północną PAP/EPA/KCNA
Rakiety na Półwyspie KoreańskimPAP

Autor:ft/kg

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/KCNA