Kim oglądał nowy okręt podwodny. Pokazano zdjęcia z wizyty przywódcy

Świat


"Wielką satysfakcję" wyraził północnokoreański przywódca Kim Dzong Un podczas przeglądu nowo wybudowanego okręgu podwodnego - podała tamtejsza agencja prasowa KCNA. Opublikowano kilka zdjęć z inspekcji przeprowadzonej przez Kima, ale nie podano, kiedy i gdzie się ona odbyła.

Kim Dzong Un w towarzystwie wysokiej rangi dygnitarzy przyjrzał się możliwościom nowego okrętu i wyraził w związku z nimi "wielką satysfakcję" - podała KCNA.

Według niej przywódca poświęcał "specjalną uwagę" budowie okrętu, który ma wkrótce zostać skierowany na Morze Wschodniokoreańskie (jak Pjongjang nazywa Morze Japońskie).

Zdjęcia z wizyty Kima

Północnokoreańska agencja nie podała, gdzie i kiedy Kim przeprowadził inspekcję. Nie przekazała też żadnych dodatkowych szczegółów na temat okrętu, ale opublikowała kilka zdjęć.

"Wyjaśniając strategiczny plan partii dotyczący użycia okrętów i prowadzenia operacji podwodnych, (Kim) rozwinął temat misji i strategicznych zadań, jakie stoją przed dziedziną nauki o obronie narodowej i przemysłem okrętów podwodnych w ramach realizacji tego planu" - napisała KCNA.

Rozmowy między Trumpem a Kimem

Według południowokoreańskiej agencji Yonhap inspekcja okrętu podwodnego może być metodą wywierania presji na USA przed powrotem do dwustronnych negocjacji nuklearnych. Wznowienie roboczych rozmów Kim uzgodnił niedawno z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Północnokoreańskie MSZ oświadczyło jednak w ubiegłym tygodniu, że rozmowom zagrażają planowane na sierpień wspólne ćwiczenia wojskowe USA i Korei Południowej.

- Podejmiemy decyzję w sprawie rozpoczęcia roboczych rozmów między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi, obserwując jednocześnie posunięcia USA - poinformował rzecznik resortu. Negocjacje załamały się po fiasku lutowego szczytu z udziałem Trumpa i Kima w Hanoi. Przywódcy nie doszli tam do porozumienia w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego ani ewentualnego złagodzenia sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia. Zdaniem ekspertów nawet ważniejsze od zniesienia sankcji są dla władz Korei Północnej gwarancje bezpieczeństwa. Podczas pierwszego spotkania przywódców obu krajów w Singapurze latem 2018 roku Kim wyraził gotowość do denuklearyzacji w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA.

Autor: akw//rzw / Źródło: PAP