Świat

"Uzgodniliśmy rygorystyczne egzekwowanie sankcji i kontynuowanie bliskiej współpracy"

Świat


Premier Japonii Shinzo Abe uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem rygorystyczne egzekwowanie sankcji w stosunku do Korei Północnej. Doszło do tego podczas spotkania w kuluarach szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w wietnamskim Danang.

- Jeśli chodzi o kwestię Korei Północną, uzgodniliśmy rygorystyczne egzekwowanie sankcji oenzetowskich i kontynuowanie bliskiej współpracy - powiedział Abe dziennikarzom po spotkaniu z Putinem.

Na piątkowym spotkaniu w Danang, w środkowym Wietnamie, jak relacjonuje agencja Kyodo, oprócz kwestii kryzysu koreańskiego poruszono również temat rosyjsko-japońskiej współpracy gospodarczej. Putin oświadczył, że jest "bardzo zadowolony" ze "stale rozwijających się" relacji pomiędzy Moskwą a Tokio.

Szczyt APEC

Kilka dni temu w Tokio premier Japonii rozmawiał o kryzysie na Półwyspie Koreańskim z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Byli zgodni co do twardego stanowiska wobec Korei Płn., która mimo presji społeczności międzynarodowej kontynuuje program zbrojeń atomowych.

Trump podkreślił "potężny i trwały sojusz amerykańsko-japoński" przeciwko reżimowi w Pjongjangu. Abe zgodził się z amerykańskim prezydentem, że by zmusić Koreę Płn. do zaprzestania zbrojeń mogą być zastosowane wszelkie metody. Abe i Trump stwierdzili, że w kwestii kryzysu koreańskiego niezbędna jest większa współpraca z Rosją i Chinami.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: