TVN24 | Świat

Północnokoreańskie pociski zostały wystrzelone z platformy kolejowej. "Precyzyjnie uderzyły w cel"

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Korea Północna wystrzeliła w morze niezidentyfikowany pocisk
ReutersKorea Północna wystrzeliła w morze niezidentyfikowany pocisk (wideo z 5 stycznia)

Korea Północna przetestowała w piątek rakiety wystrzeliwane z platformy kolejowej - poinformowała państwowa agencja KCNA. Potwierdzono, że były to pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

W piątek kolegium szefów sztabów sił zbrojnych Korei Południowej poinformowało, że Korea Północna wystrzeliła w kierunku wschodnim dwa pociski.

KCNA podała, że test odbył w celu "sprawdzenia i oceny biegłości w procedurach działania pułku kolejowego". "Pułk precyzyjnie uderzył w cel ustawiony na wschodnim wybrzeżu za pomocą dwóch taktycznych pocisków kierowanych" - napisała agencja.

Korea Północna. Test rakiet zainstalowanych na platformie kolejowej EPA/KCNA

Według KCNA przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un tym razem nie uczestniczył w ćwiczeniach. "Pułk zademonstrował wysoką manewrowość i częstotliwość trafień" i przeanalizował sposoby "ustawienia właściwego systemu operacyjnego pocisków kolejowych w całym kraju" - podkreślono w komunikacie.

Według dowództwa armii Korei Południowej pociski wystrzelono z prowincji Pjongan Północny, która leży w północno-zachodniej części KRLD, przy granicy z Chinami. Pociski przeleciały około 430 kilometrów na wysokości 36 kilometrów. Pierwszy z nich wykryto o godzinie 14.41 czasu miejscowego (godzina 6.41 w Polsce), a drugi 11 minut później.

Korea Północna. Test rakiet zainstalowanych na platformie kolejowej EPA/KCNA

Kolejny test, pociski podobne do rosyjskich

Pierwszy test pocisków instalowanych na platformach kolejowych Korea Płn. przeprowadziła we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy także wystrzelono dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, a agencja Kyodo pisała, że były to prawdopodobnie dwie sztuki zaktualizowanej wersji KN-23, nowego typu pocisku balistycznego krótkiego zasięgu, znanego z lotu po nieregularnej trajektorii. Eksperci wojskowi twierdzą, że broń ta jest podobna do zaawansowanego pocisku balistycznego produkowanego w Rosji.

To trzecia próba rakietowa Korei Północnej w ostatnich dniach. W czasie poprzednich dwóch Pjongjang testował pociski hipersoniczne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/KCNA