TVN24 | Świat

Przed rodakami Kim Dzong Una "ciężki okres"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Mieszkańców Korei Północnej w najbliższych miesiącach może czekać "ciężki, chudy okres" – ocenia Agencja ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. W kraju może zabraknąć nawet miliona ton zbóż.

Eksperci Agencja ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) sądzą, że Korea Północna wyprodukuje w tym roku 5,6 mln ton ziaren, co oceniają jako wynik "bliski średniej". Do wyżywienia ludności potrzeba jednak o 1,1 mln ton więcej, a biorąc pod uwagę planowany import komercyjny około 205 tysięcy ton deficyt wyniesie około 860 tysięcy ton – obliczyli. "Jeśli ta różnica nie zostanie w odpowiedni sposób pokryta przez import lub pomoc żywnościową, gospodarstwa domowe mogą doświadczyć ciężkiego, chudego okresu od sierpnia do października, gdy główne zbiory z 2021 roku będą gotowe do spożycia" – napisano w sprawozdaniu FAO.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Korea Północna od dawna mierzy się z chronicznym niedoborem żywności. Wiele wskazuje na to, że problem ten pogłębił się w ubiegłym roku z powodu tajfunów i powodzi na kluczowych obszarach rolniczych – podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, która przytacza obliczenia FAO.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wyraził niedawno zaniepokojenie z powodu "napiętej" sytuacji żywieniowej. Eksperci w Seulu oceniali, że w 2021 roku w tym kraju może zabraknąć nawet 1,3 mln ton zbóż. Część komentatorów oceniała, że Korea Północna nie będzie w stanie przezwyciężyć kryzysu bez pomocy Chin.

Według Yonhapu sytuacja może się dodatkowo pogorszyć, ponieważ granice Korei Północnej pozostają zamknięte z powodu pandemii COVID-19, co zakłóca import. Kim sygnalizował niedawno, że restrykcje przeciwpandemiczne będą przedłużone.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Matej Hudovernik/Shutterstock