Świat

Korea Pn. wyłącza kamery w ośrodku badań jądrowych

Świat

TVN24Ośrodek broni jądrowej w Korei Pn. pozostał bez nadzoru

Ośrodek badań jądrowych Korei Północnej pozostał bez nadzoru. W środę władze usunęły inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z ośrodka Jongbion, zrywając tym samym współpracę z MAEA. Inspektorzy zdjęli z urządzeń atomowych w ośrodku pieczęcie MAEA. Wyłączone zostały też kamery moniturujące.

- Oni opuścili Jongbion i znajdują się w Phenianie i prawdopodobnie w czwartek opuszczą Koreę Północną - oznajmił agencji AFP dyplomata zbliżony do MAEA.

"Krok wstecz"

Tuż po tych wydarzeniach Departament Stanu USA poinformował, że Phenian polecił opuścić Koreę Północną także ekipie amerykańskich ekspertów obserwujących proces zamykania Jongbion. - To jest krok wstecz - uważa rzecznik prasowy Departamentu Robert Wood.

Jak się okazuje usunięcie czterech inspektorów MAEA jest reakcją północnokoreańskich władz na bardzo oszczędną w słowach i skutkach rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą wystrzelenie przez Koreę Płn. 5 kwietnia rakiety balistycznej dalekiego zasięgu Taepondong-2.

Zbojkotowane "bezużyteczne" rokowania

We wtorek Phenian postanowił też zbojkotować "bezużyteczne" rokowania sześciostronne i zapowiedział wznowienie prac w swym obiekcie jądrowym zdolnym do produkcji plutonu. Podejmie też działania na rzecz rozbudowy nuklearnych środków obrony.

Władze KRL-D twierdzą, że 5 kwietnia wystrzeliły sztucznego satelitę Ziemi. Jednak zdaniem państw zachodnich, była to w rzeczywistości próba bojowego pocisku balistycznego dalekiego zasięgu, co wzmogło ryzyko wybuchu konfliktu zbrojnego w regionie.

Złamana rezolucja 1718

Do uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ obligatoryjnej rezolucji, jednoznacznie deklarującej złamanie przez Koreę Płn. rezolucji nr 1718 dążyła Japonia. Przeciwstawiły się temu jednak dysponujące w Radzie prawem weta Rosja i Chiny, według których start północnokoreańskiej rakiety nie oznaczał takiego aktu.

Sześciostronne negocjacje w sprawie półncnokoreańskiego programu atomowego zapoczątkowano w 2003 roku. W negocjacjach uczestniczą Chiny, oba państwa koreańskie, USA, Japonia i Rosja.

W 2006 roku Korea Płn. dokonała pierwszej próby atomowej. Po kolejnych seriach rokowań, ostatecznie w październiku ubiegłego roku, gdy USA zdecydowały się na usunięcie Korei Płn. z listy krajów finansujących terroryzm, komunistyczne władze KRLD wznowiły proces unieruchamiania reaktora w ośrodku Jongbion i wpuściły na jego teren inspektorów z MAEA.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24