Korea grozi. Rosja i Chiny apelują

Świat

Aktualizacja:

W niedzielę Korea Północna, w odpowiedzi na amerykańskie i południowokoreańskie manewry wojskowe, postawiła swoją armię w stan gotowości. W środę Rosja i Chiny zaapelowały do wszystkich zaangażowanych w tym rejonie stron o wstrzemięźliwość i rozwagę.

Oświadczenie rosyjskiego MSZ - jak poinformowano - jest rezultatem wtorkowej rozmowy telefonicznej ministrów spraw zagranicznych Rosji i Chin, Siergieja Ławrowa i Yang Jiechi.

- Ministrowie zaapelowali do zaangażowanych stron o wstrzemięźliwość i rozwagę oraz powstrzymanie się od jakichkolwiek akcji, które mogą podminować bezpieczeństwo i stabilność w regionie - czytamy w komunikacie Moskwy.

Armia w gotowości

Korea Północna ogłosiła w niedzielę, iż stawia swą armię w stan gotowości bojowej w związku z rozpoczętymi w poniedziałek wspólnymi manewrami armii południowokoreańskiej i amerykańskiej na południu Półwyspu. Jak zapowiedziała agencja KCNA, oddziały KRLD "będą odpowiednio działały w słusznej samoobronie, aby chronić suwerenność i godność narodu".

W środę władze w Phenianie po raz kolejny oskarżyły Stany Zjednoczone o ingerencję w sprawy wewnętrzne Korei Płn. oraz zapowiedziały "podjęcie wszelkich działań" w ramach obrony przed "zagrożeniem ze strony USA".

Źródło: PAP