"Kontynuacja represji stalinowskich", "przejaw rosyjskiego faszyzmu"

qtmm.orgDecyzję o zakazie Medżlisu skrytykowały UE i Rada Europy

Władze w Kijowie stanowczo potępiły decyzję Rosji, która uznała przedstawicielski organ krymskich Tatarów, Medżlis, za organizację ekstremistyczną. - To przejaw rosyjskiego faszyzmu – oświadczył przewodniczący parlamentu Ukrainy Andrij Parubij.

Parubij, otwierając dzisiejsze posiedzenie Rady Najwyższej, zaproponował zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z uznaniem Medżlisu za organizację eksternistyczną.

– Nasi bracia, krymscy Tatarzy, zostali uznani za ekstremistów. Po raz pierwszy od zakończenia epoki dyktatorów Stalina i Hitlera, cały naród został uznany za ekstremistów. To przejaw rosyjskiego faszyzmu – oświadczył Andrij Parubij.

Zaapelował do ukraińskiego MSZ, by zbadało możliwość zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w trybie pilnym.

Parubij przypomniał, że w maja 1944 roku Stalin podjął decyzję o wysiedleniu Tatarów z Krymu. - W kwietniu 2016 roku, rosyjskie, totalitarne władze, zakazały działalność Medżlisu - mówił przewodniczący Rady Najwyższej i zaapelował do posłów, by poparły krymskich Tatarów.

"To kontynuacja represji stalinowskich wobec rdzennemu narodowi Krymu. To rażące łamanie praw człowieka. Stanowczo to potępiamy" – napisała na Twitterze rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Marianna Baca.

Prokuratura generalna Ukrainy wszczęła dochodzenie w sprawie zakazu działalności Medżlisu.

Ze względu na "aktywność terrorystyczną"

Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości umieściło w poniedziałek Medżlis na liście organizacji, których działalność została wstrzymana ze względu na "aktywność terrorystyczną". Resort poinformował, że "Medżlis został umieszczony w wykazie stowarzyszeń społecznych i organizacji religijnych, których działalność zostaje wstrzymana w związku z prowadzeniem przez nie działalności ekstremistycznej".

Władze w Moskwie wyjaśniały, że umieszczenie organu przedstawicielskiego krymskich Tatarów na tej liście jest "konsekwencją niedawnej decyzji rosyjskiej prokurator Natalii Pokłonskiej".

13 kwietnia Pokłonska, mianowana przez władze na Kremlu, prokuratorem generalnym Krymu, poinformowała, że zawiesza działalność Medżlisu do decyzji sądu, który rozpatruje jej wniosek o całkowitą likwidację tej organizacji.

Według prokurator władze Medżlisu od początku "integracji Krymu z Federacją Rosyjską dążą do destabilizacji sytuacji na półwyspie, szerzą nienawiść do Rosji i prowokują zachowania nacjonalistyczne i ekstremistyczne".

Medżlis otrzymał zakaz korzystania z mediów państwowych i samorządowych, organizowania imprez masowych, używania kont bankowych i prowadzenia jakiejkolwiek działalności.

Decyzję rosyjskiej prokurator o zawieszeniu organu przedstawicielskiego krymskich Tatarów skrytykowała Unia Europejska i Rada Europy.

Nagranie z 14 lutego

W Białymstoku rozpoczął się kurs języka tatarskiego organizowany przez Związek Tatarów RP
W Białymstoku rozpoczął się kurs języka tatarskiego organizowany przez Związek Tatarów RPtvn24

Autor: tas\mtom / Źródło: Radio Swoboda, UNIAN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: qtmm.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości