Koniec uroczystości żałobnych. Margaret Thatcher spocznie obok męża

Aktualizacja:

Podwyższony stopień gotowości policji i tysiące ludzi na ulicach. W Londynie odbyły się uroczystości pogrzebowe "Żelaznej Damy" Margaret Thatcher, konserwatywnej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-90, jednego z najwybitniejszych polityków II połowy XX wieku. Trumna z ciałem Thatcher o godz. 11. opuściła Pałac Westminsterski, a tuż przed południem dotarła do Katedry św. Pawła, gdzie odprawiono mszę pogrzebową. Wzięło w niej udział ponad 2 tys. gości z całego świata. Następnie trumnę przewieziono na cmentarz.

13:10

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe. Trumna z ciałem Thatcher zostanie teraz przewieziona na cmentarz przylegający do Królewskiego Szpitala w dzielnicy Chelsea. Opiekują się nim weterani brytyjskiej armii. Tam jej ciało zostanie skremowane, a prochy spoczną w grobie męża sir Denisa.

12:20

Kazanie wygłosi biskup Londynu Richard Chartres, a arcybiskup Canterbury Justyn Welby udzieli błogosławieństwa zebranym.

12:17

Drugie czytanie. Premier David Cameron.

12:15

Amanda Thatcher – wnuczka Margaret – wygłosiła pierwsze czytanie w czasie mszy. Wcześniej mówił dziekan Katedry św. Pawła - David Ison.

12:07
12:06

Trumna z ciałem Margaret Thatcher jest już w Katedrze św. Pawła. Rozpoczyna się msza pogrzebowa byłej premier. W pierwszych rzędach siedzą członkowie jej rodziny, królowa Elżbieta II i premier David Cameron.

11:52

Dla odmiany wielkie brawa na trasie przejścia konduktu z trumną, który w tej chwili zbliża się już do katedry

11:49

Pod katedrą słychać chwilami gwizdy i nieprzychylne okrzyki części zebranych mieszkańców Londynu

11:49

Królowa Elżbieta II przyjechała już do Katedry św. Pawła

11:34

Trumna została umieszczona na lawecie ciągniętej przez konie. Teraz przejedzie do katedry. W kondukcie bierze udział osiem koni królewskiego pułku artylerii.

11:31

11:27

Ponad 4 tysiące policjantów zmobilizował Scotland Yard do pilnowania porządku podczas środowego pogrzebu. Policjanci są rozstawieni co kilka metrów na całej trasie przejazdu karawanu i lawety z trumną.

11:26

Premier David Cameron przybył do Katedry św. Pawła

11:23

Trasa konduktu liczy niemal dwa kilometry. Karawan wyruszył z Pałacu Westminsterskiego, w którego kaplicy św. Marii (St Mary Undercroft) dzień wcześniej złożono trumnę, do kościoła St Clement Danes przy ulicy Strand.

11:09

Trumna z ciałem Margaret Thatcher ruszyła ulicami Londynu. Tuż przed południem dotrze do Katedry św. Pawła.

11:06

Grupa około 50 osób stojąca niedaleko Ludgate Circus zamierza zaprotestować i w momencie przejazdu konduktu odwróci się plecami do samochodu przewożącego ciało Thatcher.

10:57
10:40

W uroczystościach nie weźmie też udziału ambasador Argentyny, który w dość nieprzyjemnych słowach stwierdził, że uważa to za niestosowne (oczywiście ze względu na wojnę na Falklandach, którą z Argentyną prowadziła Wielka Brytania pod rządami Thatcher od marca do czerwca 1982 r.).

10:30

10:22

Dwaj najważniejsi polityczni partnerzy Thatcher z czasów schyłku zimnej wojny - ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow i były kanclerz Niemiec Helmut Kohl - zapowiedzieli, że z powodów zdrowotnych nie wezmą udziału w środowych uroczystościach.

10:21

W pogrzebie byłej premier nie będzie uczestniczył żaden z byłych ani obecny prezydent USA.

10:19
Plan przejazdu konduktu żałobnego z trumną lady ThatcherDigital Globe/TVN24
10:17

10:11

10:06

Pod drzwiami Katedry św. Pawła ustawiają się już ludzie.

10:05

W Londynie pracuje dzisiaj 200 psów tropiących, które szukają ewentualnych ładunków wybuchowych.

09:57

Stolica Wielkiej Brytanii będzie dziś tonęła w narodowych barwach. Na trasie przejazdu trumny z ciałej byłej premier do Katedry św. Pawła ustawią się tysiące londyńczyków. O godz. 10. zostaną otwarte wrota katedry, w oczekiwaniu na przybycie żałobników.

Sama uroczystość pożegnania Margaret Thatcher, która rozpocznie się w południe w anglikańskiej katedrze Św. Pawła, będzie zamknięta dla publiczności. Następnie, prochy byłej premier zostaną złożone w grobie jej męża sir Denisa na cmentarzu przylegającym do szpitala (Royal Hospital in Chelsea), którym opiekują się weterani.

Wcześniej jednak ulicami Londynu przemaszeruje największa publiczna procesja pogrzebowa od czasu śmierci Królowej Matki (1900-2002), niektórym kojarząca się z pogrzebem księżnej Diany.

M. Thatcher 1925-2013
M. Thatcher 1925-2013tvn24

Margaret Thatcher pożegnają królowa, Gorbaczow, Tusk...

W ceremonii pogrzebowej uczestniczyć będzie królowa Elżbieta II i książę Filip, a także premier David Cameron i politycy, którzy pracowali w rządach Margaret Thatcher.

Z USA mają przybyć były wiceprezydent Dick Cheney i byli sekretarze stanu George Schultz i James Baker. Nie wiadomo, czy pojawi się Nancy Reagan - wdowa po prezydencie USA. Wśród żałobników z Polski oczekiwani są premier Donald Tusk, szef dyplomacji Radosław Sikorski, minister finansów Jacek Rostowski i były prezydent Lech Wałęsa. Ogółem oficjalnych gości będzie około 2300. Uroczystości będą miały charakter ceremonialnego pogrzebu z honorami wojskowymi, choć obecność królowej Elżbiety II nadaje status pogrzebu państwowego.

Thatcher w Warszawie 25 lat temu. Mówiła ciepło o Polsce
Thatcher w Warszawie 25 lat temu. Mówiła ciepło o PolsceJacek Kulczycki | Zdjęcia dzięki uprzejmości Krzysztofa Trafisza

Czy za pogrzeb powinni zapłacić podatnicy?

Kilka dni przed pogrzebem byłej brytyjskiej premier opublikowano sondaż, z którego wynikało, że aż 60 proc. Brytyjczyków jest przeciwnych temu, by podatnik płacił za pogrzeb Margaret Thatcher. Tylko co czwarty ankietowany uważa, że pochówek Żelaznej Damy powinien być finansowany z podatków. Była brytyjska premier Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek 8 kwietnia w Londynie z powodu wylewu. Miała 87 lat. W nocy z poniedziałku na wtorek ciało byłej premier zostało zabrane z hotelu Ritz przez prywatną karetkę. Nie podano, dokąd przewieziono zwłoki.

Autor: nsz,mn,adso//bgr,gak/k / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości