Koniec tajemnic watykańskiego banku? Odtajnia swą działalność

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/mcfc.co.uk | DiliffSposób zarządzania bankiem poddawany jest surowej krytyce

Krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont, wielokrotnie wstrząsany skandalami watykański bank Instytut Dzieł Religijnych (IOR) wprowadza politykę jawności. To przełomowy moment w burzliwej historii tej instytucji.

Polityka jawności rozpoczęła się w watykańskiej instytucji finansowej wraz z mianowaniem w połowie lutego nowego prezesa. Jak podały media, już podczas pierwszego spotkania z pracownikami banku Ernst von Freyberg zapewnił o swej woli realizacji polityki przejrzystości, aby IOR mógł zostać wpisany na tzw. białą listę instytucji finansowych, spełniających kryteria specjalnego komitetu Rady Europy w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Teraz von Freyberg zapowiada, że do końca roku IOR otworzy swoją stronę internetową, na której będzie publikował dostępne po raz pierwszy dokumenty dotyczące jego działalności, w tym sprawozdania finansowe.

Prezes watykańskiego banku ogłosił również, że będzie miał on zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących, która ma sprawdzać zgodność obowiązujących zasad ze standardami na świecie.

Czas zmian

Apele o pilną reformę Instytutu Dzieł Religijnych rozpoczęły się w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI. Kierowali je wtedy kardynałowie z wielu krajów. Surowej krytyce poddano wówczas sposób zarządzania bankiem, który przez blisko rok nie miał prezesa, gdy w atmosferze skandalu i wzajemnych oskarżeń zwolniono z tego stanowiska włoskiego finansistę Ettore Gottiego Tedeschiego. On sam po dymisji zarzucał niektórym kardynałom z Kurii Rzymskiej, że torpedowali jego próby realizacji polityki jawności. Pojawiły się wręcz głosy, że papież Franciszek, przygotowujący wraz z doradcami reformę instytucji Watykanu, może IOR zlikwidować. Na razie nowy papież, w ramach polityki oszczędności, zablokował wypłatę dodatków w wysokości 2 100 euro miesięcznie pięciu kardynałom nadzorującym Instytut Dzieł Religijnych.

Autor: mś//kdj/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)/mcfc.co.uk | Diliff