Koniec sagi mistrali. Rosja otrzyma od Francji „pełną rekompensatę”

Koniec afery z mistralamiWikipedia (CC BY SA 3.0) | Quoique

Kreml oznajmił, że sprawa kontraktu na okręty desantowe typu Mistral "została całkowicie rozwiązana”. Rosjanie poinformowali, że Paryż zwrócił zaliczkę pobraną na poczet tej transakcji. Potwierdził to pałac Elizejski podając, że Rosja otrzyma „pełną rekompensatę”.

- Prezydenci Rosji i Francji podjęli wspólnie decyzję o anulowaniu tego kontraktu - podały służby prasowe Kremla po rozmowie telefonicznej Francois Hollande'a i Władimira Putina. - Sprawa została całkowicie rozwiązana - oznajmili Rosjanie.

Kreml dodał, że Francuzi już przekazali pieniądze, a po zwróceniu rosyjskiego wyposażenia zamontowanego na okrętach staną się ich pełnymi właścicielami i będą mogli z nimi zrobić co zechcą.

Koniec długiej historii kontraktu z Rosją

Ostatnia część oświadczenia Rosjan jest bardzo ważna, oznacza bowiem, że obie strony prawdopodobnie osiągnęły w negocjacjach to, na czym im zależało. Z jednej strony Rosja chciała dostać jak najwięcej pieniędzy, a z drugiej strony Francuzi chcieli zapłacić jak najmniej i dostać pełną własność obu okrętów.

Nie wiadomo, ile dokładnie Paryż musiał zapłacić, ale skoro Kreml mówi o „pełnej rekompensacie”, to być może chodzi o całą kwotę na jaką opiewał kontrakt, czyli 1,2 miliarda euro. Taki scenariusz zapowiadał dziennik „Kommersant” w minionym tygodniu. Taka suma zupełnie zadowala Rosjan, bowiem na początku negocjacji wiele miesięcy temu Francuzi mieli oferować znacznie mniej.

Paryż też może być zadowolony, bowiem ma to na czym mu najbardziej zależało, czyli pełną własność mistrali. Oznacza to, że będzie można odsprzedać oba okręty innym państwom. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie na świecie takimi jednostkami, Francuzi mają szansę nie wyjść stratni, a nawet w długiej perspektywie zarobić więcej. Większość państw nie jest tak przywiązana do samowystarczalności jak Rosjanie, więc będą chętniej płacić francuskim firmom za szkolenia, remonty, modernizacje i dodatkowe wyposażenie. Trzeba będzie też kupić do mistrali śmigłowce, które Rosjanie produkowali sobie sami.

O wstępnym osiągnięciu porozumienia Rosjanie informowali już pod koniec lipca

Kreml: jest porozumienie ws. odszkodowań za mistrale
Kreml: jest porozumienie ws. odszkodowań za mistraleTVN24 Biznes i Świat

Przerwane zbrojenie Rosjan

Negocjacje w sprawie potencjalnej sprzedaży mistrali mają już trwać, ale Francuzi nie udzielają w tej sprawie żadnych informacji oficjalnych. Oba okręty są już gotowe i stoją w porcie Saint Nazaire. Teraz trzeba będzie zdjąć z nich całe rosyjskie wyposażenie i ewentualnie wprowadzić modernizacje wymagane przez nowego klienta.

Pierwszy Mistral miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 roku w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego podczas prezydentury Nicolas Sarkozy'ego w czerwcu 2011 roku między Rosją a francuskim koncernem zbrojeniowym DCNS. Na początku września 2014 roku pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie

Autor: mk/ ola / Źródło: PAP, France 24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Quoique