Świat

Koniec głodówki Chodorkowskiego

Świat

TVN24Michaił Chodorkowski wystąpił w obronie praw przyjaciela

Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos, oznajmił, że kończy strajk głodowy. Zaczął go na znak solidarności z uwięzionym, chorym na AIDS kolegą, któremu odmówiono leczenia.

Głodując, Chodorkowski chciał wymóc na władzach zapewnienie byłemu wiceprezesowi Jukosu - Wasilijowi Aleksanianowi - odpowiedniego leczenia. Pod koniec zeszłego tygodnia chory na raka i AIDS Aleksanian otrzymał zgodę na przeniesienie z więziennego szpitala do specjalistycznej kliniki.

"Kończę swój strajk głodowy w związku z przeniesieniem Aleksaniana do cywilnej kliniki" - oznajmił Chodorkowski w oświadczeniu, zamieszczonym za pośrednictwem swych prawników na stronie internetowej www.khodorkovsky.ru.

Kim jest Chodorkowski?

44-letni Michaił Chodorkowski, który zrobił fortunę podczas przekształceń własnościowych po upadku ZSRR, odsiaduje w obozie pracy na Syberii wyrok 9 lat więzienia za przestępstwa podatkowe. Od początku odrzucał wysunięte wobec niego oskarżenia, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Aleksanian jest oskarżony o zagarnięcie mienia na kwotę 12 mld rubli (ok. 490 mln dolarów), pranie brudnych pieniędzy i uchylanie się od płacenia podatków. On także nie przyznaje się do winy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24