Świat

Kongo: rośnie liczba ofiar katastrofy lotniczej

Świat

Aktualizacja:

Samolot transportowy An-26 z rosyjską załogą rozbił się przy starcie z lotniska w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Ministerstwo ds. Humanitarnych tego kraju podało, że na pokładzie samolotu, oprócz trzech członków załogi, było 20 pasażerów. Wszyscy zginęli.

Kolejne 15 osób poniosło śmierć, a 30 zostało rannych na ziemi. Maszyna spadła w Kimbaseke na gęsto zaludnionych przedmieściach Kinszasy, uszkadzając kilkanaście domów.

Według agencji ITAR-TASS załoga samolotu należącego do prywatnego przewoźnika Africa 1 była rosyjska.

Komendant miejscowej policji Alexis Dekikobo powiedział ponadto agencji AP, że wśród ofiar były także dzieci.

Po katastrofie w płomieniach stanęło kilka budynków, w niebo wzbiły się kłęby dymu. W gruzowisku widać było zwęglone części samolotu, a wokół zebrał się tłum gapiów.

Rzecznik misji ONZ w Kongu major Gabriel De Brosses powiedział, że organizacja wysłała na miejsce katastrofy oddział ratunkowy i strażaków.

Mapa z miejscem katastrofy TVN24

Linie Africa 1 znajdują się na czarnej liście Unii Europejskiej. Transport lotniczy w Kongu jest niezwykle niebezpieczny. Jednak z powodu słabej infrastruktury drogowej przelot samolotem jest jedyną możliwością, aby dostać się w niektóre regiony kraju. Do podobnej katastrofy doszło w 1996 roku. Wtedy samolot również spadł na targowisko niedaleko lotniska w Kinszasie. Zginęło wtedy 350 osób.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl