Papież spotkał się z duchowieństwem Kongo. Przed katedrą demonstrowały ofiary wykorzystywania seksualnego

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Grupa aktywistów i ofiar wykorzystywania seksualnego demonstrowała w stolicy Demokratycznej Republiki Konga naprzeciw katedry, w której papież Franciszek spotkał się z duchowieństwem. W tym czasie wewnątrz budynku papież apelował do duchowieństwa o przestrzeganie celibatu i "wolność od układów finansowych".

Zgromadzeni przed budynkiem domagali się spotkania papieża z ofiarami przestępstw seksualnych popełnionych przez księży. Demonstracja w Kinszasie została zorganizowana przez międzynarodową grupę Ending Clergy Abuse (ECA), jedną z wielu, które zwracają uwagę na wykorzystywanie seksualne w Kościele na całym świecie.

Jeden z demonstrantów Benjamin Kitobo powiedział, że był wykorzystywany seksualnie podczas swojego pobytu w seminarium w mieście Kolwezi. Powiedział, że księdzu, który go molestował, pozwolono później wrócić do duszpasterstwa.

Papież apeluje o przestrzeganie celibatu

Papież Franciszek w trzecim dniu wizyty w Demokratycznej Republice Konga podczas spotkania z duchowieństwem apelował o przestrzeganie celibatu i "wolność od układów finansowych". Spotkanie odbyło się w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, która obchodzona jest jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Papież mówił duchowieństwu, że "w kontekście ubóstwa i cierpienia" istnieje "wielkie zagrożenie; ryzyko wykorzystywania posiadanej roli do zaspokojenia naszych potrzeb i wygód".

- Wtedy, zamiast służyć Ewangelii, troszczymy się o zarządzanie finansami i prowadzenie jakiegoś dla nas opłacalnego interesu. Czymś skandalicznym jest, gdy dzieje się tak w życiu kapłana lub zakonnika, którzy, wprost przeciwnie, powinni być wzorcami wstrzemięźliwości i wewnętrznej wolności - podkreślił.

- Jakże wspaniałe jest natomiast utrzymywanie czystości intencji i bycie wolnym od układów finansowych, radośnie przyjmując ewangeliczne ubóstwo i pracując u boku ubogich - dodał Franciszek.

- A jakże pięknie być wyrazistym w przeżywaniu celibatu jako znaku całkowitej dyspozycyjności wobec Królestwa Bożego. Oby się tak nie stało, że te wady, które chcielibyśmy wykorzenić u innych i w społeczeństwie, okażą się głęboko osadzone w nas samych - dodał papież.

W piątek papież zakończy wizytę w Demokratycznej Republice Konga i uda się do Sudanu Południowego, gdzie przebywać będzie do niedzieli.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości