Świat

Konfrontacja w sprawie tarczy

Świat

TVN24Ławrow powraca do tematu "antyrosyjskiej" tarczy co kilka dni.

W październiku ministrowie spraw zagranicznych i obrony Rosji spotkają się z ich amerykańskimi odpowiednikami, by przedyskutować kwestię tarczy antyrakietowej.

"Do spotkania w formacie dwa plus dwa dojdzie w Moskwie w ciągu pierwszych 10 dni października" - cytują Ławrowa, który przebywa w stolicy Filipin Manili, rosyjskie media. 30 i 31 lipca delegacje z wiceministrami spraw zagranicznych USA i Rosji odbyły już w Waszyngtonie konsultacje na temat budowy tarczy antyrakietowej, rozmowy nie zmieniły jednak stanowiska żadnej ze stron.

Ławrow zapowiedział, że kolejna tura konsultacji wiceministrów spraw zagranicznych i ekspertów odbędzie się na początku września w Moskwie.

- Nie usłyszeliśmy o żadnych faktach, które by nas przekonały, że mylimy się w swych sądach - powiedział minister Ławrow.

Moskwa z wielką irytacją zareagowała na inicjatywę Waszyngtonu, który planuje rozmieszczenie elementów tarczy w pobliżu rosyjskich granic (w Polsce i Czechach). Zagroziła wymierzeniem swych rakiet w cele europejskie, napomykając o nowej zimnej wojnie.

W lipcu prezydent Rosji Władimir Putin stonował wypowiedzi i w miejsce gróźb zaproponował wspólny system obrony przeciwrakietowej, w którym Rosja i kraje europejskie uczestniczyłyby wraz z USA.

Rosja mówi, że nie wierzy, iż irańskie technologie rakietowe są zagrożeniem dla USA. Utrzymuje zaś, że części tarczy w Czechach i w Polsce mogą zagrozić jej bezpieczeństwu.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24