Giną, są okaleczane i wykorzystywane seksualnie. Tysiące dzieci ofiarami konfliktów zbrojnych

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP

Dzieci stanowią znaczącą część ofiar konfliktów zbrojnych na całym świecie – podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Tysiące nieletnich ginie, jest okaleczanych, wykorzystywanych seksualnie, uprowadzanych i rekrutowanych do nielegalnych armii.

Dzieci stanowią niemal jedną czwartą ofiar cywilnych trwającej od 2015 roku wojny w Jemenie. Według danych organizacji Save The Children w ciągu trzech ostatnich lat zginęło w tym kraju ponad 2,3 tysiąca dzieci, a miliony są narażone na śmierć z powodu głodu, chorób i bombardowań.

Afganistan pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych państw dla dzieci. Konflikt między talibami i tak zwanym Państwem Islamskim a rządem w Kabulu nie ustaje i według najnowszych danych ONZ w okresie od stycznia do września 2020 roku z powodu działań radykałów prawie 6 tysięcy osób, w tym jedna trzecia dzieci, zostało tam zabitych lub rannych.

Od 2011 roku podczas wojny domowej w Syrii zginęło lub zostało rannych prawie 12 tysięcy najmłodszych. Są to liczby, które ONZ była w stanie zweryfikować, jednak rzeczywiste statystyki są prawdopodobnie znacznie wyższe. Zweryfikowane dane świadczą, że w latach 2011-2020 do walk w samej Syrii zwerbowano ponad 5,7 tysiąca nieletnich – niektórych nawet w wieku siedmiu lat.

Nieodwracalne zmiany

Co najmniej 65 palestyńskich i dwoje izraelskich dzieci zginęło w maju podczas 11-dniowego konfliktu między rządzącym Strefą Gazy Hamasem a Izraelem.

Jak podało Save The Children, dzieci, które żyją w ciągłym strachu przed przemocą, mogą cierpieć z powodu długotrwałych niepokojów i rozwinąć fizjologiczne reakcje na stres. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez brytyjską organizację po 50-dniowym konflikcie w Strefie Gazy w 2014 roku ujawniły, że po upływie roku siedem na 10 dzieci w najbardziej dotkniętych obszarach strefy nadal cierpiało z powodu nocnych koszmarów, a 75 procent regularnie moczyło się w łóżku. Aż 89 procent rodziców przyznało, że ich dzieci stale się bały. Badania przeprowadzone po konfliktach w 2018 i 2019 roku miały podobne wyniki.

Przemoc seksualna wobec dzieci

Ostatni raport ONZ na temat sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych na świecie zwraca też uwagę na wykorzystywanie seksualne dzieci, w tym gwałty, gwałty zbiorowe, niewolnictwo seksualne i przymusowe małżeństwa.. Jednocześnie w krajach takich jak Demokratyczna Republika Konga, Somalia, Republika Środkowoafrykańska, Sudan i Sudan Południowy jest to temat tabu, który w nieproporcjonalny sposób dotyka dziewczęta.

ONZ podkreśla również, że w 2019 roku niemal podwoiła się liczba przypadków przemocy seksualnej ze strony osób związanych z instytucjami państwowymi, co nasila strach przed odwetem i stygmatyzacją dzieci i rodzin chcących zgłosić tego rodzaju przestępstwa.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości