Sprzęt i amunicja z USA. Transport militarny wylądował na Ukrainie 

Autor:
tas/kg
Źródło:
Reuters, Unian, tvn24.pl

Amerykański samolot ze sprzętem wojskowym i amunicją na pokładzie wylądował we wtorek w Kijowie - podał Reuters. To kolejna, trzecia już dostawa uzbrojenia z USA na Ukrainę w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony Rosji.

- Nasi partnerzy zwiększają pomoc wojskową. Dzisiaj w ramach tej pomocy przyleci trzeci samolot z USA - powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow, zanim jeszcze amerykańska maszyna wylądowała w Kijowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Reuters podał, że wtorkowa dostawa uzbrojenia jest kolejną częścią wartego 200 milionów dolarów pakietu bezpieczeństwa w celu wsparcia Ukrainy, która przygotowuje się na możliwą rosyjską ofensywę.

Ukraińska agencja Unian poinformowała, że ładunek zawiera nowoczesny sprzęt wojskowy i amunicję.

"Obiecaliśmy więcej dobrych wiadomości! Kolejna dostawa międzynarodowej pomocy technicznej ze Stanów Zjednoczonych dla (ukraińskich) sił zbrojnych jest już na Ukrainie" - relacjonowała na Facebooku wiceszefowa resortu obrony Hanna Malar. "W pakiecie nowoczesny sprzęt i amunicja do celów obronnych. Wzmacniamy zdolności obronne! Jeszcze raz dziękujemy naszym amerykańskim partnerom za wsparcie i praktyczną pomoc. Razem jesteśmy silniejsi, a świat jest bezpieczniejszy!" - podkreśliła.

Pierwsza część pomocy z USA dotarła do Kijowa 22 stycznia. Na pokładzie samolotu było 90 ton amerykańskiej broni. Następnego dnia w stolicy ukraińskiej wylądował kolejny samolot z USA, przewożący 80 ton uzbrojenia.

Stany Zjednoczone przeznaczyły ponad 650 milionów dolarów na pomoc Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa w ubiegłym roku i łącznie ponad 2,7 miliarda dolarów od 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu - przypomina Reuters.

Autor:tas/kg

Źródło: Reuters, Unian, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości