TVN24 | Świat

Szef dyplomacji UE o napięciach Rosja-Ukraina: Unia Europejska jest gotowa odeprzeć rosyjskie cyberataki

TVN24 | Świat

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Rosyjskie okręty na Morzu Bałtyckim
Rosyjskie okręty na Morzu Bałtyckim mil.ru
wideo 2/21
mil.ru Rosyjskie okręty na Morzu Bałtyckim

Na temat konfliktu Rosji z Ukrainą wypowiedział się szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. - Jeśli dyplomacja zawiedzie, jesteśmy bardzo zaawansowani w przygotowywaniu odpowiedzi na ewentualną rosyjską agresję i będzie to z pewnością działanie szybkie i zdecydowane - przekazał. Dodał, że Wspólnota jest przygotowana do obrony przed wszelkimi możliwymi rosyjskimi atakami cybernetycznymi.

W poniedziałek odbyło się spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej z wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josepem Borrellem. Ministrowie w Brukseli połączyli się też za pośrednictwem wideo z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Po zakończeniu posiedzenia Borrell przekazał, że Unia Europejska jest przygotowana do obrony przed wszelkimi możliwymi rosyjskimi atakami cybernetycznymi, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę.

Mówił, że blok chce wysłać mocny sygnał, że jest zjednoczony wobec ewentualnej agresji Moskwy. - Będziemy gotowi, by odpowiedzieć. Chcemy również pomóc Ukrainie w zakresie zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych - oznajmił Hiszpan.

Borrell o reakcji na ewentualny atak Rosji: będzie to działanie szybkie i zdecydowane

Pytany o decyzję Departamentu Stanu USA, który w niedzielę polecił rodzinom amerykańskiego personelu ambasady w Kijowie opuszczenie kraju i zezwolił na wyjazd z Ukrainy pracownikom technicznym, Borrell stwierdził, że Unia zdaje sobie sprawę, "jaki jest poziom zagrożeń i jak reagować".

Zaapelował przy tym o unikanie nerwowych ruchów. - Wymiana poglądów z Antonym Blinkenem była bardzo przydatna w określeniu dalszych działań i bardzo ścisłej koordynacji. Nie sądzę, żeby było coś nowego, co mogłoby zwiększyć poczucie strachu przed natychmiastowym atakiem [Rosji - przyp. red.]. Myślę, że między nami, wśród państw członkowskich, jest pełna zgoda, że ten środek zapobiegawczy nie jest konieczny - dodał.

- Jeśli dyplomacja zawiedzie, jesteśmy bardzo zaawansowani w przygotowywaniu odpowiedzi na ewentualną rosyjską agresję i będzie to z pewnością działanie szybkie i zdecydowane, z silną jednością, nie tylko w ramach Unii Europejskiej, ale także na poziomie międzynarodowym - zapewnił Borrell.

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości