"Wróg ostrzelał ukraińskie terytorium z ciężkiego uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie"

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Siły prorosyjskich separatystów ostrzelały szereg miejscowości w Donbasie - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Według przekazanych przez niego informacji przeciwnik do ataków użył ciężkiego uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie. Kułeba przekazał, że w miejscowości Trojicke ostrzał był prowadzony z czołgu.

- Wróg ostrzelał ukraińskie terytorium z ciężkiego uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji. Jak dodał, uszkodzono infrastrukturę cywilną w Stanicy Ługańskiej, a co najmniej dwie osoby doznały obrażeń. Z kolei w Marjince w ostrzale zostali ranni cywil i wojskowy. - W miejscowości Trojicke ostrzał przeprowadzono przy wykorzystaniu czołgu - oznajmił.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Ogień skierowano też w szereg innych miejscowości, łącznie doszło do 42 ostrzałów - przekazał minister spraw zagranicznych.

Kułeba ocenił, że to poważne naruszenie porozumień mińskich ze strony Rosji. Dodał, że ostrzał przeprowadzono z tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy, które kontroluje Rosja. Powiedział, że rosyjska propaganda próbuje zniekształcić rzeczywistość i przypisać ostrzał Ukrainie.

Truss: zaskakujące sprzymierzanie się Pekinu z Moskwą

Kułeba poinformował także, że omówił kwestię eskalacji w Donbasie z brytyjską minister spraw zagranicznych Liz Truss, która w czwartek złożyła wizytę w Kijowie.

Truss oceniła, że "nawet jeśli Rosja wycofa swoje wojska znad granic Ukrainy, problem nie zostanie całkiem rozwiązany". Dodała, że sytuacja ta jest testem dla państw zachodnich, które muszą jak najszybciej zapobiec rosyjskiej agresji. Wskazała również na rolę Chin w tej kwestii.

- Chiny, w odróżnieniu od Rosji, reprezentują politykę nieingerowania w sprawy innych państw. Dlatego tak zaskakujące jest sprzymierzanie się Pekinu z Moskwą - powiedziała szefowa brytyjskiego MSZ, wzywając jednocześnie Chiny do wywarcia presji na Rosję w celu deeskalacji kryzysu.

- Świat przygląda się ich działaniom i ocenia, czy służą one pokojowi i stabilności, czy promują agresję - dodała. Wskazała, że jeśli Chiny chcą być postrzegane na arenie międzynarodowej jako partner odpowiedzialny, powinny zrobić wszystko, by doprowadzić do deeskalacji napięć.

CZYTAJ TAKŻE: Biden: istnieje bardzo wysokie ryzyko, że do ataku na Ukrainę dojdzie w ciągu najbliższych kilku dni >>>

Liz Truss i Dmytro Kułeba twitter.com/trussliz

Powstanie nowego formatu współpracy

Szef MSZ Ukrainy ogłosił też podczas briefingu ze swą brytyjską odpowiedniczką powstanie nowego formatu współpracy między Ukrainą, Wielką Brytanią i Polską.

- Mamy dziś zaszczyt poinformować o zapoczątkowaniu przez Ukrainę, Wielką Brytanię i Polskę nowego trójstronnego formatu współpracy - powiedział Kułeba. - Niestety ze względów logistycznych nie możemy ogłosić tego we troje. Powinien tu też stać nasz polski kolega Zbigniew Rau, ale jest on z nami zdalnie - dodał ukraiński minister. Poinformował również o opublikowaniu na stronach internetowych MSZ trzech krajów oświadczenia w sprawie nowego formatu współpracy.

Kułeba wyraził wdzięczność szefom MSZ Polski i Wielkiej Brytanii za wsparcie tej inicjatywy.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości