Ekspert: Putin przyznał, że nie jest w stanie odzyskać kontroli nad Ukrainą

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

To historyczny dzień, w którym Rosja oficjalnie przyznała, że Ukraińcy przestali być ich braćmi - napisał we wtorek na Facebooku Jurij Butusow, redaktor naczelny ukraińskiego portalu Censor.net. Jak ocenił, prezydent Rosji Władimir Putin, wypowiadając Ukrainie wojnę, potwierdził, że nie potrafi odzyskać nad nią kontroli.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko będzie gościem wtorkowych "Faktów po Faktach" w TVN24 o godzinie 19:30. 

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie. Zdecydował też o wysłaniu na ich teren rosyjskich wojsk, w charakterze "sił pokojowych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ekspert: Rosja oficjalnie przyznała, że Ukraińcy przestali być ich braćmi

Redaktor naczelny ukraińskiego portalu Censor.net Jurij Butusow napisał we wtorek na Facebooku, że "to historyczny dzień, w którym Rosja oficjalnie przyznała, że Ukraińcy przestali być ich braćmi".

"Przez osiem lat Rosja zapewniała, że nie jest stroną 'wojny domowej', dzisiaj natomiast potwierdzono, że rosyjska armia jest w stanie wojny w Donbasie i działa tam jako agresor" - dodał.

"Przez cały ten czas Rosja utrzymywała na Ukrainie wpływy poprzez swoją politykę, przestrzeń informacyjną czy kulturową, gospodarkę, energię i korupcję. Dziś Moskwa zdecydowała, że dalej wpływy utrzymywać będzie wyłącznie poprzez działania wojenne" - zauważył Butusow.

Jak ocenił, "osiem lat temu, uciekając z kraju, prorosyjski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przyznał, że nie jest w stanie utrzymać kontroli nad Ukrainą". "Dziś prezydent Rosji Władimir Putin, wypowiadając Ukrainie wojnę, potwierdził, że nie potrafi tej kontroli odzyskać" - dodał.

"Nadszedł czas na zdecydowane działania"

Ekspert zwrócił uwagę na próby osiągnięcia przez rząd w Kijowie kompromisu Kremlem. Ocenił, że dziś okazały się "pułapką". "Nadszedł czas na zdecydowane działania" - wezwał.

"Rosja została dziś wrogiem wszystkich Ukraińców" - stwierdził redaktor naczelny ukraińskiego portalu Censor.net.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości