Delegacja sejmowa w Kijowie. Ryszard Terlecki: nie wyobrażamy sobie przyszłości NATO bez Ukrainy

Aktualizacja:
Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP, TVN24
Terlecki: nie wyobrażamy sobie przyszłości NATO bez Ukrainy
Terlecki: nie wyobrażamy sobie przyszłości NATO bez Ukrainy TVN24
wideo 2/4
TVN24Terlecki: nie wyobrażamy sobie przyszłości NATO bez Ukrainy

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wraz z delegacją parlamentarną przebywa w Kijowie, gdzie wziął udział w szeregu spotkań dwustronnych. Jak mówił podczas Sesji Plenarnej Rady Najwyższej Ukrainy, "wolna, suwerenna i niezależna od Rosji Ukraina jest racją stanu Polski i całej Europy".

Wraz z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim do Kijowa udali się też posłowie: Teresa Pamuła, Wiesław Krajewski, Krzysztof Lipiec, Waldemar Andzel, Tomasz Lenz, Michał Szczerba, Robert Tyszkiewicz, Paweł Bejda i Marek Rutka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wyraz solidarności z Ukrainą

Głównym celem wizyty jest okazanie wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. Wizytę zainicjowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która w zeszły czwartek rozmawiała telefonicznie z przewodniczącym Stefanczukiem. Jej tematem przewodnim było rosyjskie zagrożenie dla Ukrainy i wsparcie Warszawy dla Kijowa.

Polska delegacja wzięła udział w Sesji Plenarnej Rady Najwyższej Ukrainy. - Przyjechaliśmy dziś, by okazać naszą solidarność z Ukrainą i powiedzieć jasno i wam, i całej Europie, że wolna, suwerenna i niezależna od Rosji Ukraina jest racją stanu Polski i całej Europy - powiedział Terlecki.

- Wybraliśmy ten dzień, bo wywiady sojuszniczych państw informowały nas, że dziś albo w nocy nastąpi rosyjska agresja, więc postanowiliśmy tu przyjechać właśnie w tym dniu, żeby pokazać, że jesteśmy razem z wami - mówił podczas posiedzenia.

Wicemarszałek Sejmu, który przybył do Kijowa w środę, przypomniał, że tydzień temu polski Sejm i Senat przyjęły uchwały, "w których apelujemy do wszystkich organizacji międzynarodowych, ale szczególnie do Unii Europejskiej, do Paktu Północnoatlantyckiego o to, żeby stanowczo sprzeciwiały się sowieckim zakusom wobec Ukrainy". - I będziemy zawsze tak właśnie postępować. Będziemy wzywać Europę i świat do solidarności z Ukrainą - dodał Terlecki.

Na końcu przemówienia polski polityk pokazał znak zwycięstwa, dwa palce tworzące literę "V". Jego wystąpienie przyjęto na sali brawami.

Terlecki: nie wyobrażamy sobie przyszłości NATO bez Ukrainy

Na konferencji z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem Terlecki mówił, że "delegacja polskiego Sejmu przyjechała tutaj, żeby powiedzieć, że wszystkie główne siły polityczne w Polsce opowiadają się stanowczo za suwerennością i integralnością terytorialną Ukrainy". - W ten symboliczny sposób chcemy to naszym przyjaciołom ukraińskim okazać - powiedział.

Wicemarszałek poinformował, że decyzję o wizycie w Kijowie podjął po doniesieniach sojuszniczych wywiadów o spodziewanej agresji i zagrożeniu 16 lutego. - Nie wyobrażamy sobie bezpieczeństwa Europy bez bezpieczeństwa Ukrainy. Nie wyobrażamy sobie przyszłości Unii Europejskiej bez Ukrainy. Nie wyobrażamy sobie przyszłości NATO bez Ukrainy - mówił Terlecki.

Zapewnił przy tym, że w przyszłości Polska będzie stanowczo wspierać Ukrainę.

Terlecki: wszystkie główne siły polityczne w Polsce opowiadają się stanowczo za suwerennością Ukrainy
Terlecki: nie wyobrażamy sobie przyszłości NATO bez Ukrainy TVN24

Szczerba: ponadpartyjnie wsparcie dla Ukrainy

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba odniósł się do wizyty w Kijowie na Twitterze. "Okażemy ponadpartyjnie wsparcie dla Ukrainy. W sprawie bezpieczeństwa i integralności terytorialnej mówimy jednym głosem!" - napisał.

Na godzinę 15.15 (czasu polskiego) planowana jest ceremonia złożenia kwiatów przed ścianą pamięci Bohaterów wojny rosyjsko-ukraińskiej. 

Autor:pp/dap

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości