TVN24 | Świat

Nikol Paszynian znów rozmawiał z Władimirem Putinem. O Górskim Karabachu

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
Reuters, TASS, Panarmenian
Żołnierze rosyjskiego kontyngentu pokojowego w Górskim Karabachu
Żołnierze rosyjskiego kontyngentu pokojowego w Górskim Karabachu Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/2
Ministerstwo Obrony Rosji Żołnierze rosyjskiego kontyngentu pokojowego w Górskim Karabachu

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Armenii Nikol Paszynian podczas rozmowy telefonicznej omówili sytuację wokół Górskiego Karabachu i środki mające na celu jej ustabilizowanie - poinformował w oświadczeniu Kreml, cytowany przez agencję Reutera. Napięcie między Armenią i Azerbejdżanem wokół separatystycznego regionu wzrosło w listopadzie.

"Nikol Paszynian wyraził wdzięczność z powodu aktywnych działań mediacyjnych Rosji. Uzgodniono dalsze kontakty" - podano w niedzielnym krótkim komunikacie służb prasowych prezydenta Władimira Putina.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

We wtorek na granicy między Armenią i Azerbejdżanem doszło do gwałtownych starć. Według władz w Erywaniu zginęło 15 żołnierzy ormiańskich, a 12 wojskowych zostało pojmanych przez siły azerbejdżańskie. Erywań informował także, że ​​dwa stanowiska bojowe armii ormiańskiej znalazły się pod kontrolą Azerbejdżanu. Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało, że w czasie starć zginęło siedmiu azerbejdżańskich żołnierzy, a 10 zostało rannych.

Sytuacja na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej

Obydwie strony konfliktu oskarżyły się nawzajem o "prowokację". MSZ w Baku stwierdziło, że uważa Armenię za winną "celowej eskalacji napięć na granicy obu krajów".

Po wtorkowym ataku Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zawieszenie broni. Pośrednikiem w rozmowach wystąpiła Rosja. Również w tym dniu Nikol Paszynian rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem.

W środę resorty obrony w Baku i Erywaniu raportowały, że "sytuacja na wschodnim odcinku granicy jest stosunkowo spokojna, a porozumienie o zawieszeniu broni jest ogólnie przestrzegane".

Rok po zakończeniu 44-dniowej wojny

Nowe walki między Armenią a Azerbejdżanem zostały wznowione rok po zakończeniu 44-dniowej wojny o separatystyczny Górski Karabach. Walki wybuchły we wrześniu 2020 roku i zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Azerbejdżanu, który przejął kontrolę nad szeregiem miejscowości położonych w Górskim Karabachu, kontrolowanych wcześniej przez Ormian.

Porozumienie w sprawie Górskiego KarabachuPAP/AFP

Na początku listopada ubiegłego roku Armenia i Azerbejdżan podpisały porozumienie o zawieszeniu broni. Rosja wystąpiła jako gwarant przestrzegania umów dotyczących rozejmu, a do Górskiego Karabachu został wysłany rosyjski kontyngent pokojowy.

W grudniu w Brukseli ma dojść do spotkania Nikola Paszyniana i prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Przywódcy obydwu krajów zgodzili się na nie po rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem - podała w sobotniej depeszy agencja Panarmenian.

Autor:tas//rzw

Źródło: Reuters, TASS, Panarmenian

Tagi:
Raporty: