"To straszne liczby". Kijów ujawnia bilans ofiar konfliktu na Ukrainie

Świat


13 tysięcy Ukraińców zginęło dotychczas w wyniku trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego z Rosją – oświadczył w piątek w Kijowie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

- W ciągu pięciu lat życie straciło 13 tysięcy Ukraińców, z czego około trzech tysięcy to wojskowi. Są to straszne liczby, które jednak nie charakteryzują niebezpiecznego kryzysu demograficznego w naszym kraju – powiedział Turczynow w wystąpieniu przed uczestnikami Ukraińskiego Forum Rodziny.

"Niebezpieczne tendencje tylko się pogarszaj"

Polityk zacytował dane, zgodnie z którymi w 2018 roku na Ukrainie urodziło się o 7 proc. mniej dzieci, niż w poprzednim. - W 2018 roku na Ukrainie urodziło się 335 tysięcy dzieci, a zmarło 587 tysięcy. W ciągu roku liczba Ukraińców zmniejszyła się o 252 tysiące i te niebezpieczne tendencje tylko się pogarszają – podkreślił. Sekretarz RBNiO zwrócił również uwagę na problem migracji, która pozbawia Ukrainę siły roboczej. - W rankingach państw o najszybszym spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym Ukraina zajmuje pierwsze miejsce, a według wskaźników starzenia się społeczeństwa 29. miejsce na świecie – zauważył. Zdaniem polityka zjawisko to zagraża bezpieczeństwu narodowemu i – jak zaznaczył – samemu istnieniu narodu ukraińskiego. - Rozwój i obrona instytucji rodziny powinny stać się priorytetem polityki państwowej i głównym elementem strategii bezpieczeństwa narodowego Ukrainy – oświadczył Turczynow. Według Państwowej Służby Statystyki Ukrainy 1 stycznia 2019 roku liczba ludności w tym kraju wynosiła ponad 42,1 mln.

Autor: momo/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: