TVN24 | Świat

"Jedyne laboratorium testowe COVID-19 w Gazie nie działa od czasu zbombardowania"

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Izraelska armia poinformowała o zniszczeniu w nocnych nalotach na Strefę Gazy 15 kilometrów tuneli używanych do celów militarnych przez Hamas. Władze lokalne w Strefie Gazy podają, że izraelskie naloty zniszczyły jedyne laboratorium testowe COVID-19.

"Jedyne laboratorium testowe COVID-19 w Gazie nie działa od czasu zbombardowania kliniki al-Rimal" – napisała na Twitterze Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Klinika, znajdująca się w centrum miasta Gaza, została częściowo zniszczona przez armię izraelską, która zbombardowała również pomieszczenia palestyńskiego ministerstwa zdrowia i biura katarskiego Czerwonego Półksiężyca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Izraelskie bombardowania "grożą podważeniem wysiłków ministerstwa zdrowia w obliczu epidemii COVID", ponieważ "w szczególności uniemożliwiły dalsze przeprowadzanie testów przesiewowych w laboratorium centralnym" – oświadczył rzecznik ministerstwa zdrowia Aszraf al-Kodra.

Według palestyńskiego resortu zdrowia obecne naloty nie pozwalają jego zespołom na kontynuowanie akcji szczepień przeciwko koronawirusowi.

Przed eskalacją militarną między Hamasem a Izraelem w Gazie przeprowadzano średnio około 1600 testów dziennie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), licząca dwa miliony mieszkańców Strefa Gazy otrzymała do tej pory 122 000 dawek szczepionek, z których ponad połowa nie została podana. Według WHO w sumie w enklawie zdiagnozowano 103 000 zakażenia koronawirusem. Zmarło 930 osób.

Izrael w nalotach niszczy tunele i wyrzutnie rakietowe

Izraelska armia poinformowała we wtorek rano, że w nocnych nalotach na Strefę Gazy zniszczyła 15 kilometrów tuneli używanych do celów militarnych przez Hamas. Był to już czwarty atak wymierzony w rozległą sieć zbudowanych w palestyńskiej enklawie tuneli i bunkrów – przekazał rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) Hidai Zilberman. W sumie Izrael zniszczył 100 km tuneli.

Podczas nalotów w nocy z poniedziałku na wtorek siły izraelskie zniszczyły także co najmniej 10 wyrzutni rakietowych, w tym sześć dalekiego zasięgu, które były wycelowane w Tel Awiw – dodał Zilberman.

Rzecznik IDF przekazał także, że od 10 maja, kiedy rozpoczęły się izraelskie naloty na Strefę Gazy, zabito tam ponad 150 członków ekstremistycznych organizacji. Ponad 120 z nich było członkami Hamasu, a ponad 25 – Islamskiego Dżihadu.

Ze Strefy Gazy wystrzelono kolejne 90 rakiet

Według najnowszego bilansu ofiar, w izraelskich nalotach zginęło w Strefie Gazy 212 osób, w tym 61 dzieci. W atakach rakietowych prowadzonych z Gazy zginęło w Izraelu 10 osób, w tym dwoje dzieci.

Izraelskie wojsko przekazało, że ostatniej nocy ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela kolejne 90 rakiet. Około 20 z nich nie zdołało dolecieć na terytorium Izraela, a kilkadziesiąt zostało przechwyconych przez system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Nie przekazano, by w tych atakach ktokolwiek ucierpiał.

Zilberman powiedział również w wywiadzie dla radia wojskowego, że "IDF nie rozmawia o zawieszeniu broni", a armii wydano rozkaz kontynuowania walk przez następną dobę.

Biden wyraził poparcie dla zawieszenia broni

Wzajemny ostrzał prowadzony przez siły Hamasu i wojska Izraela był kontynuowany we wtorek rano, bez widocznych oznak jego osłabienia mimo coraz większych wysiłków światowej dyplomacji zmierzających do przerwania tych działań – komentuje Agencja Reutera.

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu wyraził poparcie dla zawieszenia broni. Działania dyplomatyczne zintensyfikowali również negocjatorzy Egiptu i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednak Netanjahu wielokrotnie zapowiadał, że ataki wymierzone w bojowników Hamasu i innych radykalnych organizacji będą kontynuowane.

W odpowiedzi na intensywne naloty Izraela rzecznik Hamasu Abu Ubaida ogłosił w poniedziałek wieczorem kontynuowanie rakietowego ostrzału państwa żydowskiego, w tym wznowienie ataków na Tel Awiw.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: