Świat

"Abhinandan, salutujemy!". Radość z uwolnienia pilota

Świat


Pakistan przekazał w piątek Indiom pilota myśliwca zestrzelonego w tym tygodniu - poinformował resort spraw zagranicznych w Islamabadzie. Władze Pakistanu podkreślają, że to gest łagodzący kryzys w relacjach między obu państwami.

Dzień wcześniej szef pakistańskiego MSZ Shah Mehmood Qereshi zapowiadał, że pilot zostanie zwrócony Indiom w "geście pokoju i by rozładować napięcie". W piątek indyjskie władze potwierdziły, że Abhinandan Varthaman wrócił do ojczyzny. Ma odbyć badania lekarskie.

"Witamy, superbohaterze"

Radość z uwolnienia pilota okazują setki obywateli Indii, którzy zbierają się na ulicach, tańczą, wykrzykują patriotyczne slogany. Trzymają transparenty ze zdjęciem pilota i napisami takimi, jak: "Witamy, superbohaterze" czy "Witaj Abhinandan, salutujemy!".

W związku z uwolnieniem pilota działalność częściowo wznowiły cztery pakistańskie porty lotnicze: w Karaczi, Islamabadzie, Peszawarze i Kwecie. W poniedziałek planuje się całkowite wznowienie lotów komercyjnych.

Eskalacja napięcia

Napięcie w relacjach indyjsko-pakistańskich gwałtownie wzrosło, gdy indyjskie lotnictwo zaatakowało w nocy z poniedziałku na wtorek na terytorium pakistańskim obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Dżaisz-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa). Był to pierwszy taki atak od 1971 roku.

JeM przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze.

JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

W środę Pakistan poinformował o zestrzeleniu nad swoim terytorium w podzielonym Kaszmirze dwóch indyjskich samolotów bojowych i zatrzymaniu pilota jednej z tych maszyn.

Podzielony Kaszmir

Kaszmir, do którego pretensje roszczą Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami.

Większość mieszkańców stanu Dżammu i Kaszmir stanowią wyznawcy islamu. W regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu.

ZOBACZ RAPORT: NAPIĘCIE MIĘDZY MOCARSTWAMI

Autor: akw//rzw / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości