"Jest wiele do zrobienia. Niemcy są gotowe na nowy transatlantycki rozdział"

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
Reuters, TVN24 BIS, PAP

Niemcy są gotowe na "nowy rozdział" w stosunkach transatlantyckich, w którym Stany Zjednoczone i Europa będą realizować wspólną agendę – oświadczyła w piątek na konferencji bezpieczeństwa w Monachium kanclerz Niemiec Angela Merkel. Prezydent Francji Emmanuel przekonywał, że wierzy w NATO, a jego koncepcja "strategicznej autonomii Europy" nie koliduje z działaniem Sojuszu.

- W naszych zasadach i wartościach, w naszej wierze w demokrację i jej zdolności działania, mamy szerokie i dobre podstawy – mówiła Angela Merkel na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. - Jest wiele do zrobienia. Niemcy są gotowe na nowy transatlantycki rozdział – podkreśliła.

Jak zwróciła uwagę, ogromne wyzwania, takie jak pandemia COVID-19 czy zmiany klimatu powinny być rozwiązywane wspólnie, w ramach międzynarodowej współpracy. Poinformowała, że Niemcy przeznaczą dodatkowo 1,5 mld euro na wsparcie globalnych wysiłków na rzecz szczepień na koronawirusa. Podkreśliła, że "głównym zadaniem" są teraz szczepienia na całym świecie. - Bez zaszczepienia wszystkich ludzi nie uda się wygrać z pandemią – przekonywała.

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z KONFERENCJI NA TVN24 GO >>>

Merkel: musimy łączyć siły, nie tylko w walce z pandemią

Podkreślając znaczenie multilateralizmu, kanclerz zaznaczyła, że siły trzeba łączyć nie tylko w walce z pandemią. Oceniła, że w wielu obszarach już wszystko działa "znacznie lepiej niż dwa lata temu". Merkel zauważyła, że ma to również "wiele wspólnego z tym, że Joe Biden został prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki". Według niej amerykański przywódca już pokazał, że słowa przeradza w czyny. Wymieniła tutaj m.in. powrót USA do WHO czy Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Biden o demokracji i sojuszu z Europą: Ameryka wróciła

Zdaniem Merkel Stany Zjednoczone i Europa powinny mieć także wspólne stanowisko wobec Moskwy. - Bardzo ważne jest, abyśmy opracowali wspólną transatlantycką politykę wobec Rosji, która z jednej strony będzie zawierać oferty współpracy, ale z drugiej wyraźnie zidentyfikuje dzielące nas różnice – podkreśliła niemiecka kanclerz.

Zaznaczyła, ze Niemcy są zaangażowane w NATO i europejską politykę obronną. Zadeklarowała, że Niemcy są gotowe "zostać dłużej" w Afganistanie, jeśli siły pokojowe w tym kraju mają szansę osiągnąć swój cel.

Macron: samodzielność UE byłaby korzystna także dla NATO

Po szefowej niemieckiego rządu głos zabrał prezydent Francji Emmanuel Macron. Oświadczył, że wierzy w NATO, a jego koncepcja "strategicznej autonomii Europy" nie koliduje z działaniem Sojuszu. Wezwał też do podjęcia dialogu z Rosją.

Macron wyjaśnił, że "strategiczna autonomia Europy", której jest zwolennikiem, nie oznacza, że Unia Europejska ma działać w oderwaniu od Stanów Zjednoczonych, wręcz odwrotnie. Jak podkreślił, samodzielność Wspólnoty w obszarze sektora obronnego uczyniłaby z niej lepszego partnera Sojuszu i wzmocniła NATO. Prezydent dodał, że Europa i USA muszą niezwłocznie wysłać wystarczającą liczbę szczepionek przeciw COVID-19 do Afryki, by zapewnić odporność pracownikom służby zdrowia, ponieważ w przeciwnym wypadku państwa afrykańskie "będą kupować szczepionki od Chińczyków i od Rosjan". A wtedy pojęcie "siły Zachodu będzie konceptem, a nie rzeczywistością" – podkreślił.

Von der Leyen: jest tylko jeden krok od teorii spiskowych do śmierci policjantów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa odniosła się do styczniowych zamieszek w Waszyngtonie. Jak oznajmiła, atak na Kapitol był przełomowym momentem dyskusji o wpływie mediów społecznościowych na demokrację. Jej zdaniem potrzeba więcej regulacji dotyczących treści publikowanych w internecie.

- W świecie, gdzie najgłośniej słychać skrajne opinie, jest tylko jeden krok od teorii spiskowych do śmierci policjantów – zauważyła szefowa KE. Podkreśliła, że UE podejmuje działania na rzecz ochrony konsumentów i uregulowania rynku usług cyfrowych, m.in. przez Akt o usługach cyfrowych i Akt o rynkach cyfrowych.

- Samo wprowadzenie demokratycznych ograniczeń na wielkie firmy high-tech nie powstrzyma przemocy politycznej, ale to jest ważny krok – powiedziała von der Leyen. - Chcemy, by to, co było nielegalne offline, było także nielegalne online – podkreśliła.

Jej zdaniem internetowi giganci powinny brać odpowiedzialność za treści, które "rozpowszechniają, promują i blokują". - Nie można pozostawić decyzji, które mają wielki wpływ na nasze demokracje, programom komputerowym, których nikt nie nadzoruje, czy biurom w Dolinie Krzemowej – oświadczyła von der Leyen.

Stoltenberg: Zachód ma historyczną szansę na wzmocnienie współpracy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że rosnąca siła Chin jest kluczowym wyzwaniem dla NATO. Wymienił ten kraj na pierwszym miejscu jako problem, który "zdefiniuje" przyszłość Sojuszu.

- Właśnie dlatego musimy pogłębić relacje z partnerami takimi jak Australia i Japonia i zbudować nowe z innymi krajami – podkreślił Norweg.

Dodał przy tym, że państwa Zachodu mają obecnie "historyczną szansę" wzmocnienia współpracy i bardziej sprawiedliwego podziału kosztów i wydatków obronnych.

Monachium wyznacza kierunek

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbywa się pod hasłem "Beyond Westlessness: Renewing Transatlantic Cooperation, Meeting Global Challenges" (Poza dominacją Zachodu: odnowienie współpracy transatlantyckiej, sprostanie globalnym wyzwaniom).

"Najważniejsi decydenci na świecie spotykają się, by przedyskutować sposoby odbudowy i odnowienia sojuszu transatlantyckiego, a także zwrócić uwagę na obszary, w których współpraca transatlantycka i międzynarodowa są najpilniejsze" – napisano na stronie organizatorów konferencji. W edycji specjalnej MSC znajdują się kluczowe zagadnienia, które będą ponownie omawiane na głównej Konferencji oraz w innych formatach MSC w ciągu roku.

Autor:momo

Źródło: Reuters, TVN24 BIS, PAP