"Koncert dzwonów" w rocznicę zakończenia II wojny światowej


W Londynie z wieży katedry Św. Pawła, a za nią ze wszystkich kościołów Wielkiej Brytanii rozpoczął się w sobotę w południe (czasu polskiego) "koncert dzwonów" dla uczczenia 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Obchody będą kontynuowane w niedzielę.

W całym kraju odbywają się w sobotę uroczyste obchody rocznicy bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy w nocy z 8 na 9 maja 1945 roku. Rozpoczęcie zawodów sportowych organizowanych w Wielkiej Brytanii poprzedzają dwie minuty oklasków dla uczczenia rocznicy upadku hitlerowskich Niemiec. Na wyspie Jersey odbywają się uroczystości dla upamiętnienia odzyskania wolności przez brytyjskie wyspy na kanale La Manche. Były one jedynym brytyjskim terytorium okupowanym przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

Uroczystości w Opactwie Westminsterskim

W niedzielę Brytyjczycy będą kontynuowali uroczyste obchody rocznicy zakończenia wojny. Tysiąc weteranów wojennych, członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej i przedstawiciele władz politycznych wezmą udział w uroczystości, która odbędzie się w Opactwie Westminsterskim.

[object Object]
Weteran armii Andersa przegrał z ZUS-emTTV
wideo 2/20

Autor: js/mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości