Świat

"Kompleksowy sprawdzian gotowości". Mobilizacja na Białorusi

Świat

mil.ruBiałoruś powołuje rezerwistów na ćwiczenia

Ministerstwo Obrony Białorusi rozpoczęło mobilizację rezerwistów w ramach kompleksowego sprawdzania gotowości sił zbrojnych – poinformowała państwowa agencja BiełTA. Obecnie trwa drugi etap rozpoczętego w styczniu sprawdzianu.

- Trwa przekazywanie zasobów mobilizacyjnych z Wojskowych Komend Uzupełnień obwodu mińskiego, witebskiego i grodzieńskiego – poinformowało ministerstwo. Jak dodało, w miejscach stałej dyslokacji wojsk trwa wprowadzanie wyższych stopni gotowości bojowej z powoływaniem rezerwistów, a także sprowadzanie broni i sprzętu wojskowego z długookresowych magazynów. - Materialne i techniczne zabezpieczanie jednostek i pododdziałów wojskowych wykonujących postawione zadania jest realizowane w pełnym zakresie - podkreślił resort.

Testowanie wojska

Od pierwszej połowy stycznia na Białorusi trwa kompleksowy sprawdzian gotowości sił zbrojnych. Jego drugi etap rozpoczął się w połowie marca. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Aleh Biełakonieu powiedział wówczas, że drugi sprawdzian gotowości jest prowadzony z uwzględnieniem niedociągnięć i ich przyczyn, które ujawnił pierwszy etap. Biełakonieu zapowiedział m.in. sprawdzenie systemów łączności i wywiadu, ataku ogniowego, walki radioelektronicznej oraz obrony biologicznej, chemicznej i radiacyjnej.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru