Komorowski u Janukowycza, Mazowiecki odwiedzi Tymoszenko

Prezydent Komorowski z wizytą na Ukrainie
Prezydent Komorowski z wizytą na Ukrainie
TVN24/fot. PAP/Paweł Supernak
TVN24/fot. PAP/Paweł SupernakW czwartek polski prezydent rozpoczął oficjalną część wizyty na Ukrainie

Uczciwe procesy sądowe zdecydują o dalszym losie Julii Tymoszenko - zapewnił prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz po spotkaniu z Bronisławem Komorowskim. Przebywający w Kijowie polski prezydent poinformował z kolei, że jeszcze dziś z uwięzioną byłą premier Ukrainy spotka się jego doradca Tadeusz Mazowiecki.

- Sprawy sądowe, które wciąż trwają, pokażą, na ile jest ona winna, a na ile nie. Jesteśmy gotowi tu działać tylko na podstawie prawa. Obecnie pani Tymoszenko jest leczona w szpitalu i mamy nadzieję, że jej kuracja niedługo się skończy i że będzie mogła ona przed sądem odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości - powiedział prezydent Ukrainy na konferencji prasowej z prezydentem RP.

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował z kolei, że jeszcze w czwartek jego doradca, były premier Tadeusz Mazowiecki uda się do Charkowa, gdzie spotka się z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko.

Polska wspiera aspiracje sąsiada

Przybyły na Ukrainę w środę wieczorem polski prezydent dziś rozpoczął oficjalną część wizyty.

Rano złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie. Następnie odbyła się ceremonia oficjalnego powitania polskiego prezydenta przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, po której rozpoczęły się dwustronne rozmowy.

- Do najważniejszych elementów praktycznej strony strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego trzeba zaliczyć polskie wsparcie dla aspiracji europejskich Ukrainy - powiedział Komorowski podczas plenarnych rozmów z Janukowyczem.

Dodał, że trzeba do nich również zaliczyć ukraińskie osiągnięcia na tej drodze. - Pod tym względem jesteśmy na niespotykanym do tej pory, w ciągu dwudziestolecia wolności i niepodległości naszych narodów i państw, etapie jakim jest zakończenie negocjacji umów stowarzyszeniowych między Ukrainą a UE - powiedział Komorowski. Podkreślił, że Polska przywiązuje do perspektywy kontynuowania tych procesów wielką wagę. - I tak też patrzymy na problem wyborów parlamentarnych na Ukrainie, a przede wszystkim na to, co może się dziać po wyborach - powiedział Komorowski.

Janukowycz: Dobra współpraca

Prezydent Janukowycz oświadczył, że ta wizyta kontynuuje tradycję ukraińsko-polskiego dialogu strategicznego. Oznajmił, że Ukraina pragnie wzmacniać i poszerzać te relacje. Dodał, że jedną z najważniejszych spraw dla Ukrainy jest kwestia integracji z UE. Poinformował, że podczas rozmowy w cztery oczy z Komorowskim omówili te kwestie i "wytyczyli drogi aktywizacji współpracy w tym zakresie". Janukowycz zaznaczył, że przygotowania do wyborów parlamentarnych na Ukrainie są bardzo ważne. - Zdajemy sobie w pełni sprawę, że te wybory powinny w pełni odpowiadać standardom międzynarodowym - powiedział i zapewnił, że Ukraina robi wszystko, by tak właśnie było. Podkreślił, że ukraińskie wybory będą obserwowane m.in. przez misję OBWE. Wyraził nadzieję, że wybory te będą kolejnym krokiem Ukrainy ku Europie.

Napięty program Po rozmowach z Janukowyczem Komorowski spotka się z ukraińskim premierem Mykołą Azarowem, a następnie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem. Później prezydent spotka się w polskiej ambasadzie z szerokim gronem liderów ukraińskiej opozycji. Wieczorem Komorowski wraz z Janukowyczem wezmą udział w podsumowującej sesji polsko-ukraińskiego szczytu gospodarczego. Forum to ma pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, gdzie są problemy we wzajemnej współpracy gospodarczej, którymi powinny zająć się władze obu krajów.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości