Świat

Komorowski: szczyt NATO musi doprowadzić do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu

Świat

"Szczyt NATO musi doprowadzić do wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu"
tvn24Prezydent chce wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Mamy pełną świadomość, że na szczycie w Newport będziemy decydowali o strategicznej adaptacji Sojuszu do nowych warunków - stwierdził podczas konferencji prasowej prezydent Bronisław Komorowski przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem NATO.

- W moim przekonaniu ten szczyt będzie jednym z najważniejszych od rozpadu Układu Warszawskiego - mówił w środę wieczorem Komorowski. - Istotne jest, abyśmy mogli prezentować stanowisko nie tylko własne, ale innych krajów ze wschodniej flanki Sojuszu.

Przypomniał zapewnienia prezydenta USA Baracka Obamy z czerwcowej wizyty w Polsce, potwierdzone w Estonii. Obama podkreślił w Tallinnie znaczenie artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego i zapewnił, że w wypadku ataku, na któregoś z członków NATO USA nie pozostaną obojętne. - Chcemy, aby szczyt w Newport te gwarancje bezpieczeństwa zamienił w konkretne rozwiązania. (...) Polska chce widzieć na terytorium własnym i całej wschodniej flanki NATO jak największe zaangażowanie Sojusz - podkreślił Bronisław Komorowski.

"Zupełna nowa sytuacja"

- Mamy pełną świadomość, że na szczycie w Newport będziemy decydowali o strategicznej adaptacji Sojuszu do nowych warunków - stwierdził. Powiedział też, że szczyt musi doprowadzić do wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - Agresja Rosji na Ukrainę znacznie pogorszyła jej bezpieczeństwo, w tym także Polski.

Prezydent przyznał, że w Walii będzie miała miejsce trudna dyskusja na temat przyszłych relacji Sojuszu z Rosją. - Konieczne będzie dokonanie oceny stosunków na linii NATO-Rosja. (...) Mamy do czynienia z zupełnie nową sytuacją - podkreślił.

- Cały Zachód musi powstrzymać Rosję poprzez sankcje oraz wspierać Ukrainę - mówił Komorowski. Prezydent zauważył, że "Ukraina toczy dramatyczny bój, a jej zasoby są ograniczone". - Życzę Ukrainie utrzymania niepodległości i suwerenności terytorialnej - dodał.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//plw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Spc. Glenn M. Anderson, U.S. Army Europe Public Affairs

Raporty: