Świat

Komorowski składa wyrazy współczucia, Kopacz "łączy się w bólu i żalu"

Świat

Polska potępia zamach
Polska potępia zamachtvn24
wideo 2/21

Prezydent Bronisław Komorowski wystosował w środę depeszę kondolencyjną do prezydenta Francji Francois Hollande'a. Potępił w niej atak na siedzibę tygodnika "Charlie Hebdo" w centrum Paryża oraz przekazał w imieniu narodu polskiego wyrazy współczucia i solidarności. Premier Ewa Kopacz powiedziała, że atak w Paryżu to zamach na podstawowe wartości Europy: demokrację i wolność słowa. Skierowała też słowa współczucia do rodzin i bliskich ofiar.

- W związku z tą tragiczną sytuacją, która wydarzyła się w Paryżu, chciałabym przekazać za państwa pośrednictwem, że z wielkim smutkiem przyjęłam wiadomość o tragicznym zamachu na redakcję gazety w Paryżu. Łączę się w bólu i żalu zarówno z rodzinami i bliskimi ofiar oraz całym francuskim społeczeństwem - mówiła premier Kopacz podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie. - Chcę przekazać od Polaków, że w tych trudnych chwilach jesteśmy z wami - dodała. Jednocześnie podkreśliła, że z całą stanowczością potępia sprawców zamachu. - Odbieram to bowiem jako atak na wolność mediów, ale też zarazem na podstawowe wartości Europy: tymi wartościami są demokracja i wolność słowa - zaznaczyła.

Depesza od prezydenta

Depeszę kondolencyjną do prezydenta Francji Francois Hollande'a skierował prezydent Bronisław Komorowski. Potępił w niej atak na siedzibę tygodnika "Charlie Hebdo" oraz przekazał w imieniu narodu polskiego wyrazy współczucia i solidarności.

"Głęboko poruszony wiadomością o tragicznym w skutkach ataku terrorystycznym na redakcję tygodnika 'Charlie Hebdo', pragnę przekazać, w imieniu narodu polskiego oraz własnym, najszczersze wyrazy współczucia" - napisał Komorowski do prezydenta Francji. Polski prezydent zapewnił, że łączy się w żałobie z bliskimi ofiar, a rannym życzył szybkiego powrotu do zdrowia. "Zdecydowanie potępiam ten barbarzyński akt przemocy, stanowiący zamach na fundamentalne wartości wolnego świata i zapewniam o solidarności narodu polskiego z narodem francuskim w tych trudnych chwilach" - czytamy w depeszy kondolencyjnej.

Atak na redakcję pisma

W środowym ataku na siedzibę satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo" w centrum Paryża zginęło 12 osób. Francuski prezydent oświadczył, że nie ma wątpliwości, iż był to atak terrorystyczny i "wyjątkowe barbarzyństwo". Trwa poszukiwanie sprawców. Rzecznik policji sprecyzował, że wśród 12 zabitych w strzelaninie w siedzibie tygodnika było dwóch funkcjonariuszy.

14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniu
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: