Świat

Komorowski: możemy liczyć na Węgrów w sprawie sankcji dla Rosji

Świat


Możemy liczyć na pełne wykonanie przez Węgry zobowiązań UE dot. sankcji wobec Rosji, mimo zróżnicowania postaw politycznych naszych krajów w kwestii kryzysu rosyjsko-ukraińskiego – oświadczył w piątek w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski, po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Prezydent Ader wraz z małżonką przybył w piątek do Katowic, by wspólnie z polską parą prezydencką uczestniczyć w sobotę, w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Po spotkaniu z prezydentem Węgier Bronisław Komorowski przypomniał, że przyjaźń ta trwa tysiąc lat i "świetnie sobie radzi z różnymi problemami".

Współpraca mimo różnic

- Nie ma sensu dzisiaj udawać, że w wymiarze politycznym nie nastąpiło zróżnicowanie postaw politycznych w kwestiach tak istotnych, jak kryzys w relacjach rosyjsko-ukraińskich. Ale i przy tych różnicach trzeba dostrzec to, co jest fundamentem czy efektem wspólnego działania. Nawet w tak trudnej sprawie, jak zachowanie jedności Unii Europejskiej w kwestiach polityki sankcji. Tutaj możemy liczyć na pełne wykonanie przyjętych przez UE zobowiązań, które są zgodne z polskim oczekiwaniem, aby UE nie rezygnowała z polityki sankcyjnej, dopóki nie nastąpi zlikwidowanie zagrożenia i przestanie grozić kontynuacja polityki agresji i nacisku militarnego ze strony Rosji - powiedział Komorowski po spotkaniu.

- Poglądy wspólne były dzisiaj podkreślane przez obie strony. Dotyczyły zarówno polityki sankcyjnej, wspólnotowej polityki energetycznej, łącznie z determinacją naszych krajów, jeśli chodzi o kontynuowanie procesu dywersyfikacji źródeł dostaw, a przede wszystkim połączenia systemu przekazu gazu, ropy, energii elektrycznej w ramach integrującej się Europy – dodał.

Wskaźniki współpracy

Prezydent Komorowski podkreślił, że wymiana handlowa miedzy Polską i Węgrami rośnie, a współpraca gospodarcza i w obszarze kultury z roku na rok się wzmacnia. - Z tego punktu widzenia warto inwestować w przyjaźń polsko-węgierską, warto z myślą o tym, że przyjaźń polsko-węgierska, która przetrwała tysiąc lat, będzie trwała i następne lat tysiąc – ocenił.

W sobotę rano Komorowski i Ader będą uczestniczyć we mszy świętej w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Później odsłonią pomnik Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jak mówił Bronisław Komorowski, to "pomnik chwały dzielnych mądrych ludzi, mądrego Polaka, mądrego Węgra".

Pomnik przyjaźni

Podkreślił, że mieli oni odwagę w warunkach wojny przeciwstawić się złu. - Robili to skutecznie, ratując istnienia ludzkie, ratując Żydów, jak i ratując wielu Polaków, którzy na Węgrzech szukali swojego lepszego losu w okresie okupacji i stamtąd wędrowali często do armii polskiej na Zachodzie. Pomnik Antalla i Sławika będzie jednak także pomnikiem współpracy i przyjaźni polsko-węgierskiej w warunkach nawet najtrudniejszej próby, jaką była II wojna światowa - zaznaczył polski prezydent.

Prezydenci wezmą też w sobotę udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Autor: asz/r / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości