Świat

Komisja europarlamentu zajmie się "sytuacją w Polsce"

Świat

[object Object]
O praworządności w Polsce mówił w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" Adam Bielantvn24
wideo 2/35

20 listopada w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata nt. praworządności w Polsce. Taką decyzję podjęli w czwartek przedstawiciele tej komisji - poinformowały służby prasowe PE.

"Debata została wyznaczona na 20 listopada i ma dotyczyć praworządności w Polsce. Jej program nie został jeszcze ustalony" - oświadczyły służby prasowe. Podobne debaty odbywały się już w przeszłości w tej komisji. Temat debaty - jak podały służby PE - to "Sytuacja w Polsce". Debata będzie miała formę wysłuchania publicznego. Oznacza to, że zostaną na nią zaproszeni eksperci, którym europosłowie będą mogli zadawać pytania dotyczące praworządności w Polsce. W wysłuchaniu nie biorą udziału tylko europosłowie samej komisji, która je organizuje, ale może przyjść na nie każdy parlamentarzysta. W praktyce jednak, z uwagi na ograniczenia w powierzchni sali, w której odbywa się takie wysłuchanie, ugrupowania polityczne czy reprezentacje poszczególnych krajów w danej grupie wysyłają na nie swoich przedstawicieli.

Wizyta w Polsce

W poniedziałek w PE w Strasburgu z europosłami komisji wolności obywatelskich spotka się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Choć rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim praworządności w Rumunii, poruszona ma być także kwestia rządów prawa w Polsce. Delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przebywała w Warszawie od 19 do 21 września. Europosłowie mieli ocenić stan zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości UE w Polsce. Delegacja spotkała się m.in. z prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Leszkiem Mazurem, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu. Delegacja ma opublikować raport dotyczący wizyty w Polsce.

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commonds CC BY 2.0 | Rama

Tagi:
Raporty: