TVN24 | Świat

Von der Leyen o szczepionkach: nie każda firma realizuje swoje kontrakty

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Europejska Agencja Leków o badaniach nad szczepionką AstraZeneki
Europejska Agencja Leków o badaniach nad szczepionką AstraZenekiEBS
wideo 2/2
EBSEuropejska Agencja Leków o badaniach nad szczepionką AstraZeneki

Komisja Europejska wprowadzi zasady wzajemności i proporcjonalności do istniejącego mechanizmu autoryzacji Unii Europejskiej – oświadczyła Ursula von der Leyen. Chodzi o wzmocnienie unijnego mechanizmu, który umożliwia blokadę wywozu szczepionek przeciw koronawirusowi do krajów spoza Wspólnoty.

Specjalny mechanizm umożliwia zablokowanie eksportu z Unii Europejskiej do krajów spoza UE. Komisja Europejska podkreśla, że chociaż działa on od kilku tygodni, to jednak cel, jakim jest zapewnienie szybkiego dostępu do szczepionek COVID-19 obywatelom UE, nadal nie został osiągnięty.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Podczas gdy nasze państwa członkowskie stoją w obliczu trzeciej fali pandemii i nie każda firma realizuje swoje kontrakty, Unia Europejska jest jedynym dużym producentem z OECD, który nadal eksportuje szczepionki na dużą skalę do kilkudziesięciu krajów. Ale otwarte drogi powinny przebiegać w obu kierunkach. Dlatego Komisja Europejska wprowadzi zasady wzajemności i proporcjonalności do istniejącego mechanizmu autoryzacji UE – powiedziała w środę szefowa KE Ursula von der Leyen.

- Musimy zapewnić terminowe i wystarczające dostawy szczepionek obywatelom UE. Liczy się każdy dzień – dodała. Wzmocnienie mechanizmu zakłada, że w ramach decyzji dotyczącej zezwolenia na eksport państwa UE i KE powinny rozważyć, czy kraj docelowy ogranicza swój własny eksport szczepionek na mocy prawa lub w inny sposób. Drugie kryterium to odpowiedź na pytanie, czy warunki epidemiczne panujące w kraju, do którego mają trafić szczepionki z UE, są lepsze czy gorsze niż w UE.

Kierunki eksportu

Główne kierunki eksportu szczepionek z UE to Wielka Brytania (około 10,9 mln dawek), Kanada (6,6 mln), Japonia (5,4 mln), Meksyk (4,4 mln), Arabia Saudyjska (1,5 mln), Singapur (1,5 mln), Chile (1,5 mln), Hongkong (1,3 mln), Korea Płd. (1,0 mln) i Australia (1,0 mln).

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis poinformował w środę na konferencji prasowej, że firma AstraZeneca zrealizowała tylko niewielką część uzgodnionych dostaw szczepionek do UE.

- Wykorzystaliśmy ten mechanizm w sposób wyważony. Zezwalaliśmy na eksport na podstawie tego, że nie zagroził on zobowiązaniom podjętym przez firmy farmaceutyczne w ramach ich wcześniejszych umów sprzedaży. Spośród 381 wniosków zatwierdzono 380. Nie zatwierdzono tylko jednego wniosku o zezwolenie na wywóz, ponieważ naruszyłoby to zobowiązania firmy AstraZeneca. Przypominam, że AstraZeneca zrealizowała tylko niewielką część swoich uzgodnionych zobowiązań – powiedział Dombrovskis.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

KE zapewniła, że UE jest zdecydowana nadal dbać o solidarność międzynarodową, dlatego zamierza w dalszym ciągu wyłączać z tego mechanizmu dostawy szczepionek na potrzeby pomocy humanitarnej lub przeznaczone dla 92 krajów o niskich i średnich dochodach, znajdujące się na liście w ramach programu COVAX.

Dotychczas KE podpisała umowy zakupu z wyprzedzeniem z sześcioma firmami (AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer, CureVac i Moderna), zapewniając dostęp do nawet 2,6 mld dawek. Zaawansowane są negocjacje z dwoma kolejnymi przedsiębiorstwami. Cztery umowy z firmami, których szczepionkom udzielono warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, dotyczą ponad 1,6 mld dawek.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: