Bruksela "uważa, że Wielka Brytania narusza zobowiązania wynikające z traktatu UE"

Świat


Komisja Europejska poinformowała, że wszczyna procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z tym, że kraj ten nie przedstawił kandydata na komisarza. Rząd brytyjski ma czas na odpowiedź do przyszłego piątku. Rzeczniczka Ursuli von der Leyen podkreśliła wcześniej, że celem jest, aby nowa Komisja objęła swój urząd 1 grudnia. Obstrukcja ze strony wielkiej Brytanii może zagrozić tej dacie.

O decyzji Komisja poinformowała w czwartkowym komunikacie.

"Jako strażniczka traktatów Komisja Europejska wysłała dziś do Zjednoczonego Królestwa wezwanie do usunięcia uchybienia z powodu naruszenia zobowiązań wynikających z traktatu UE w związku z brakiem kandydata na stanowisko komisarza UE" - napisano.

Władze w Londynie dostały czas na odpowiedź najpóźniej do piątku 22 listopada.

Dwa listy Komisji Europejskiej

Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wysłała dwa listy wyzywające rząd w Londynie do przedstawienia osoby, która miałaby zasiadać w Komisji. Pierwszy został zignorowany.

Na drugi nadeszła odpowiedź, w której rząd Zjednoczonego Królestwa wskazuje, że nie może desygnować kandydata w związku z przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, które zaplanowane są na 12 grudnia.

"Komisja przeanalizowała tę odpowiedź i uważa, że Wielka Brytania narusza zobowiązania wynikające z traktatu UE" - podkreśliła Komisja.

Urzędnicy w Brukseli zaznaczyli, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem unijnym państwo członkowskie nie może powoływać się na przepisy krajowe, by uzasadnić nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.

Po przeanalizowaniu odpowiedzi Wielkiej Brytanii, jeśli kandydat na komisarza nadal nie zostanie wystawiony, Komisja może przejść do drugiego etapu procedury, a następnie skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Tylu komisarzy, ile państw

Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej Komisja wraz z jej przewodniczącym składa się z takiej liczby komisarzy, ile jest państw członkowskich. Prawo unijne przewiduje, że proces wyboru komisarza zaczyna się od wskazania kandydata przez rząd danego państwa członkowskiego.

Konieczność lojalnej współpracy, w tym konkretnie przedstawienia kandydata na komisarza, została zapisana w porozumieniu między UE27 i Wielką Brytanią w sprawie odłożenia daty brexitu.

Dana Spinant, rzeczniczka Ursuli von der Leyen zaznaczyła we wtorek, że celem jest, aby nowa Komisja objęła swój urząd 1 grudnia. Obstrukcja ze strony wielkiej Brytanii może zagrozić tej dacie, bo kandydat na komisarza musi przejść formalny proces przesłuchania w Parlamencie Europejskim, nim europosłowie zagłosują nad całym składem kolegium komisarzy.

Potencjalny wpływ brexitu na kraje UEPAP/Małgorzata Latos

Autor: akw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: