Świat

Von der Leyen pisze drugi list i czeka na odpowiedź Johnsona. "Czas ucieka"

Świat


Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała rządowi Borisa Johnsona, że musi on przedstawić kandydata na unijnego komisarza. To już drugi wystosowany przez nią list w tej sprawie. Poprzedni termin wyznaczony Londynowi przez Brukselę został zignorowany. Nowa KE ma rozpocząć pracę 1 grudnia, brytyjska obstrukcja może zagrozić temu terminowi.

Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli Dana Spinant, rzeczniczka Ursuli von der Leyen, w poniedziałek minął termin, jaki w swym pierwszym liście wyznaczyła Borisowi Johnsonowi przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej.

- Do teraz brytyjski rząd nie odpowiedział na list, który przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej wystosowała do rządu Wielkiej Brytanii z zaproszeniem do przedstawienia nazwiska lub nazwisk na komisarza europejskiego. Z tego powodu przewodnicząca elekt wysłała dziś rano kolejny list do rządu Wielkiej Brytanii, przypominając mu o jego zobowiązaniach prawnych - powiedziała Spinant.

Von der Leyen czeka na odpowiedź Johsnona

Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej, w skład Komisji wchodzi tylu komisarzy - licząc przewodniczącego - ile jest państw członkowskich Unii. Prawo unijne przewiduje, że proces wyboru komisarza zaczyna się od wskazania nazwiska przez rząd danego państwa członkowskiego.

Konieczność lojalnej współpracy, w tym przedstawienia kandydata na komisarza, została zapisana w porozumieniu między UE27 i Wielką Brytanią w sprawie odłożenia daty wyjścia ze Wspólnoty.

- Czas ucieka, dlatego przewodnicząca elekt oczekuje odpowiedzi wkrótce na ten drugi list, w każdym razie przed końcem tego tygodnia - zaznaczyła Spinant. Nie chciała spekulować, co się stanie, jeśli i tym razem odpowiedź na list nie nadejdzie.

Cel: początek pracy 1 grudnia

Rzeczniczka von der Leyen zaznaczyła, że celem jest, by nowa Komisja objęła swój urząd 1 grudnia. Obstrukcja ze strony wielkiej Brytanii może zagrozić tej dacie, bo kandydat na komisarza musi przejść formalny proces przesłuchania w Parlamencie Europejskim, nim europosłowie zagłosują nad całym składem kolegium komisarzy.

Autor: ft//rzw//kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: