TVN24 | Świat

Komisja Europejska chce, by paszporty covidowe były ważne krócej

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
WHO o sytuacji pandemicznej w Europie
WHO o sytuacji pandemicznej w Europie Reuters
wideo 2/6
Reuters WHO o sytuacji pandemicznej w Europie

Komisja Europejska zaproponowała skrócenie terminu ważności certyfikatów covidowych do 9 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia przeciw koronawirusowi. Przedłużyć ważność dokumentu można będzie przyjmując "dawkę przypominającą" preparatu.

- Od początku pandemii Komisja aktywnie poszukiwała rozwiązań gwarantujących bezpieczny swobodny przepływ osób w skoordynowany sposób. W związku aktualnym rozwojem sytuacji i dowodami naukowymi proponujemy przyjęcie przez Radę nowego zalecenia. (...) Naszym głównym celem jest uniknięcie stosowania różnych środków w całej Unii Europejskiej - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders, przedstawiając propozycje zmian.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Reynders zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna w UE jest niestabilna, a niektóre państwa członkowskie na własną rękę podejmują decyzje o wdrażaniu dodatkowych środkach w zakresie zdrowia publicznego, w tym podawania przypominających dawek szczepionki.

Według wytycznych ECDC

Wyjaśniając, dlaczego KE zdecydowała się skrócić okres ważności certyfikatów właśnie do 9 miesięcy, komisarz wyjaśnił, że według wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dawki przypominające należy podawać co najmniej 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

- Komisja Europejska przewiduje dodatkowy okres trzech miesięcy, aby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły zostać dostosowane i obywatele będą mieć dostęp do dawek uzupełniających - oznajmił. Zadeklarował jednocześnie, że paszporty covidowe osób zaszczepionych dodatkową dawka preparatu nie będą na razie miały terminu ważności. Zastrzegł jednak, że może się to zmienić.

- Jak dotąd nie ma badań wyraźnie poświęconych skuteczności dawek przypominających w przenoszeniu COVID-19 i dlatego nie jest możliwe określenie okresu akceptacji certyfikatów uwzględniających dawki przypominające. Biorąc jednak pod uwagę pojawiające się dane, można się spodziewać, że ochrona osiągana przez szczepienie przypominające może trwać dłużej niż ochrona po szczepieniu podstawowym. Komisja będzie uważnie monitorować pojawiające się dowody naukowe w tej kwestii. Na podstawie takich dowodów Komisja może, w razie potrzeby, zaproponować odpowiedni okres akceptacji również dla świadectw szczepień wydanych po dawce przypominającej - powiedział Reynders.

Nowe zasady miałyby obowiązywać od 10 stycznia 2022 roku.

Decyzja w sprawie zaświadczenia covidowego

17 marca tego roku Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia zaświadczenia cyfrowego, które będzie ważne we wszystkich państwach członkowskich UE. Miało obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy i mieć formę elektroniczną (przechowywaną na urządzeniach mobilnych) lub (na życzenie) papierową.

Osoby z takim zaświadczeniem miały być zwolnione z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej, takich jak kwarantanna, samoizolacja czy testy.

28 kwietnia Parlament Europejski poparł wydawanie paszportów covidowych.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IPK

Tagi:
Raporty: