Komisja Europejska krytykuje Tuska

Świat

Polska pozostaje z KE w konflikcie dotyczącym relokacji uchodźców (materiał "Faktów" TVN z 7 grudnia)tvn24
wideo 2/35

Komisja Europejska skrytykowała w środę list przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska do przywódców Unii w sprawie uchodźców. Tusk napisał w nim, że wprowadzenie systemu kwotowania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie.

Do Komisji Europejskiej zwrócono się z pytaniem o ubiegłotygodniowy list Tuska do przywódców krajów członkowskich, w którym wskazuje on, że wprowadzenie automatycznego rozdzielania uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie.

Szef Rady zapowiada w nim, że zaproponuje "dalsze działania", jeśli do czerwca 2018 roku nie będzie rozwiązania w tej sprawie.

"Europejskie podejście to coś więcej niż zarządzanie sytuacją na granicach"

- Komisja Europejska stanowczo sprzeciwia się stwierdzeniu, że relokacja jako reakcja na kryzys okazała się nieskuteczna. (...) Jako instytucja bronimy prawa i decyzji podjętych przez Radę UE - powiedział w środę rzecznik Komisji Margaritis Schinas.

Dodał, że kwestia migracji może zostać rozwiązana tylko i wyłącznie wtedy, gdy połączona zostanie odpowiedzialność z solidarnością.

Schinas podkreślił też, że Komisja nie zgadza się ze stwierdzeniem, że kwestia relokacji uchodźców spowodowała podziały w Unii Europejskiej.

Nawiązując do wtorkowej wypowiedzi komisarza do spraw migracji Dimitrisa Awramopulosa, który także skrytykował wypowiedź Tuska, Schinas powiedział, że list szefa Rady Europejskiej tylko częściowo odzwierciedla całościowe, kolektywne podejście Unii Europejskiej do migracji. - Komisja uważa, że państwa członkowskie powinny starać się wypracować podejście ogólnoeuropejskie. Powrót do trybu sprzed kryzysu - izolowanych, nieskoordynowanych, działań podejmowanych przez poszczególne kraje - nie wchodzi w rachubę. Byłoby to zdradą wielu lat wspólnej pracy na rzecz poprawy kolektywnego zarządzania migracją - zaznaczył. - Europejskie podejście to coś więcej niż zarządzanie sytuacją na granicach i wspieranie krajów afrykańskich. To również solidarność wewnątrz UE i utrzymanie strefy Schengen. Wyrażamy ubolewanie, że we wspomnianym piśmie brak odniesień do schengeńskiego wymiaru tego równania - dodał. Rzecznik Komisji Europejskiej zaznaczył, że Awramopulos jest politykiem, podobnie jak pozostali członkowie Komisji.

- Pracuje dla politycznej Komisji. Komisarze mogą wypowiadać się jako politycy - zaznaczył. Awramopulos na wtorkowej konferencji w Strasburgu nazwał list Tuska antyeuropejskim. Zaznaczył, że list jest "zaprzeczeniem pracy, którą wykonana została w sprawie uchodźców przez ostatnie trzy lata", a list Tuska podważa "jeden z głównych filarów europejskiego projektu - zasadę solidarności".

Postanowienie o relokacji do 120 tysięcy uchodźców zostało przyjęte we wrześniu 2015 roku przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry. Polska odmówiła, podobnie jak Węgry, przyjmowania w ramach tej decyzji uchodźców. Czechy przyjęły bardzo niewielką liczbę.

Autor: adso,kg / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: European Council/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Tagi:
Raporty: