Nieoficjalnie: jest termin kolejnej debaty o Polsce

[object Object]
Komisja Europejska prowadzi procedurę ochrony praworządności w Polsce od 2016 r. Na nagraniu, protesty przeciwko ustawom o sądownictwie (23.07.2017 r.)tvn24
wideo 2/35

15 listopada na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata na temat praworządności i demokracji w Polsce - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do tej instytucji.

Debata "w sprawie sytuacji dotyczącej praworządności i demokracji w Polsce" według harmonogramu europarlamentu ma się odbyć w środę 15 listopada. Dzień później europosłowie mają przyjąć rezolucję w tej sprawie.

Wcześniej z kolei, 6 listopada, z europosłami komisji sprawiedliwości również o sytuacji w Polsce będzie rozmawiał wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans.

Ostatnim razem taka dyskusja w Parlamencie Europejskim była prowadzona 31 sierpnia. 25 września na temat dialogu KE z Polską w kontekście praworządności debatowali z kolei unijni ministrowie do spraw europejskich.

Odwołanie sędziów SN "czerwoną linią" dla Brukseli

Komisja Europejska prowadzi procedurę ochrony praworządności wobec Polski od początku 2016 roku. Dla Brukseli, czerwoną linią jest odwołanie sędziów Sądu Najwyższego. Jeśli polskie władze zdecydowałyby się na taki krok, wówczas KE ma uruchomić artykuł 7.1 unijnego traktatu. Na końcu tej procedury są sankcje, ale do tego trzeba jednomyślności, której w tej sprawie w Unii Europejskiej nie ma.

Drugi temat: Malta

Poza Polską na sesji między 13 a 16 listopada Parlament Europejski ma też debatować o Malcie. W kontekście tego kraju padają pytania o praworządność po tym, jak zamordowano tam dziennikarkę Daphne Caruanę Galizię, która publikowała m.in. materiały niewygodne dla premiera Malty. Caruana Galizia zginęła 16 października w zamachu bombowym. Oskarżenia wysuwane przez Caruanę Galizię pod adresem najwyższych urzędników na Malcie dotyczyły m.in. żony premiera, która miała przyjąć 1 mln dol. od córki prezydenta Azerbejdżanu za pośrednictwem firmy założonej przez kancelarię prawniczą Mossack Fonseca, znaną ze skandalu Panama Papers.

Autor: JZ//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Cancillería Ecuador

Raporty: