Świat

"Zmiany w konstytucji sprzeczne z kryteriami członkostwa w Unii". Apel eurodeputowanych

Świat

Referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w Turcji w kwietniu
Referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w Turcji w kwietniu Reuters Archive
wideo 2/5

Europosłowie z komisji do spraw zagranicznych (AFET) Parlamentu Europejskiego przyjęli we wtorek rezolucję, w której wzywają Komisję Europejską i rządy państw UE do zawieszenia rozmów akcesyjnych z Turcją, jeśli wprowadzone zostaną zmiany w tureckiej konstytucji.

Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską i rządy do "oficjalnego i natychmiastowego zawieszenia negocjacji akcesyjnych z Turcją, jeśli rząd turecki przyjmie w niezmienionej formie pakiet reform zmieniających konstytucję". Jak tłumaczyli członkowie komisji Parlamentu Europejskiego, proponowane zmiany naruszają zasadę praworządności w Turcji, sprzeniewierzają się prawom człowieka i wolności mediów oraz uniemożliwiają skuteczną walkę z korupcją.

Eurodeputowani potępili też wielokrotnie deklarowaną przez tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana gotowość do przywrócenia w kraju kary śmierci. Przypomnieli, że nie tylko postawiłoby to pod znakiem zapytania członkostwo Turcji w Radzie Europy, ale też natychmiast zakończyłoby rozmowy o przystąpieniu tego państwa do Unii Europejskiej.

Działania nieproporcjonalne do zagrożeń

Europosłowie dokonali oceny reform, jakie Turcja przeprowadziła w 2016 roku w ramach negocjacji akcesyjnych. Przyznali, że nie był to dla Turcji łatwy rok, zwłaszcza że w wyniku wojny w Syrii państwo zalała fala uchodźców. Turcja musiała też borykać się z atakami terrorystycznymi oraz próbą zamachu stanu, który Parlament Europejski potępił.

Mimo to działania podjęte przez rząd w odpowiedzi na udaremniony przewrót były zdaniem eurodeputowanych nieproporcjonalne i doprowadziły do aresztowań dziennikarzy, sędziów oraz obrońców praw człowieka, dymisji ogromnej liczby urzędników oraz zamknięcia wielu szkół i uniwersytetów. - Pomimo wielu różnic wewnętrznych Unia Europejska mówi jednym głosem, gdy chodzi o potępienie łamania praw człowieka w Turcji. Przedłużanie stanu wyjątkowego w tym kraju ma nieproporcjonalnie negatywny wpływ na tureckie społeczeństwo, a decyzja o aresztowaniu tysięcy obywateli, w tym parlamentarzystów, napawa ogromnym niepokojem. Proponowane zmiany w tureckiej konstytucji są sprzeczne z kryteriami członkostwa w Unii Europejskiej, wzywamy więc do formalnego zawieszenia rozmów akcesyjnych z Turcją, jeśli reformy konstytucyjne wejdą w życie w niezmienionej formie - powiedziała podczas spotkania komisji holenderska socjaldemokratka Kati Piri. - Liczymy na to, że turecki rząd poważnie potraktuje rekomendacje Komisji Weneckiej oraz fakt, że połowa tureckiego społeczeństwa w referendum zagłosowała przeciw zmianom w konstytucji – dodała Piri. W zamian europosłowie zaproponowali zacieśnianie unijno-tureckiej unii celnej. Cały Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją przyjęta przez AFET podczas lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: