TVN24 | Świat

"Syndrom hawański" u osób powiązanych z ambasadą USA w Bogocie

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
"Syndrom hawański" u osób powiązanych z ambasadą USA w Bogocie

Kilka amerykańskich rodzin związanych z ambasadą Stanów Zjednoczonych w stolicy Kolumbii doświadczyło dolegliwości znanych jako "syndrom hawański" - donosi dziennik "Wall Street Journal". Sprawa jest badana przez amerykański Departament Stanu. Kolumbijskie służby wywiadowcze również poinformowały, że sprawdzają te doniesienia.

"Syndrom hawański" to zespół różnych dolegliwości, głównie o charakterze neurologicznym, takich jak migreny, problemy ze słuchem, zawroty głowy i zaburzenia snu oraz pamięci. Przyczyny tego schorzenia nie są dokładnie zbadane, niektórzy uważają, że syndrom jest wywoływany przez ataki przeprowadzane za pomocą kierowanych fal elektromagnetycznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W 2016 roku na tę przypadłość zaczęli się skarżyć amerykańscy dyplomaci pracujący w stolicy Kuby, stąd nazwa syndromu. Od tego czasu podobne objawy zgłaszało ok. 200 amerykańskich urzędników pracujących na misjach w Chinach, Wietnamie, Austrii, Niemczech i innych krajach. Wśród nich było wielu dyplomatów i pracowników CIA.

Bogota Shutterstock

"Syndrom hawański" w ambasadzie USA w Bogocie

Początkowo "syndrom hawański" dotknął dwie osoby w ambasadzie USA w Bogocie, później zgłaszano kolejne przypadki, co najmniej jedna rodzina została odesłana na leczenie do kraju - informuje "Wall Street Journal" na podstawie swoich źródeł. Dodaje, że jedną z ofiar miało być dziecko.

Sprawa jest badana przez amerykański Departament Stanu, jego rzecznik Ned Price nie odniósł się jednak do niej bezpośrednio, zapewniając jedynie, że wszyscy pracownicy ministerstwa otrzymają "natychmiastową pomoc, której potrzebują" - pisał we wtorek "WSJ". Dziennik przypomina, że amerykańska ambasada w Bogocie, która jest m.in. bazą dla operacji antynarkotykowych, jest jedną z największych tego typu placówek na świecie.

Kolumbia wie o zgłaszanych przypadkach "syndromu hawańskiego", nasze służby wywiadowcze sprawdzają te doniesienia, ale główne śledztwo prowadzi strona amerykańska - powiedział w wywiadzie dla "New York Timesa" kolumbijski prezydent Ivan Duque.

20 października ma się odbyć zaplanowana wizyta sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Kolumbii.

Niepokojące objawy dyplomatów w Berlinie

W piątek niemiecka policja poinformowała o tym, że prowadzi śledztwo w sprawie kilku przypadków "syndromu hawańskiego" w amerykańskiej ambasadzie w Berlinie.

Rzecznik placówki nie skomentował tych doniesień, ale zapewnił, że USA badają wszelkie tego typu przypadki na całym świecie.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock