Prezydent Kolumbii przeprasza za nieprawdziwą informację o odnalezieniu dzieci poszukiwanych w Amazonii

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Kolumbii trwają poszukiwania czwórki dzieci, które zaginęły w amazońskiej dżungli po katastrofie samolotu, na pokładzie którego znajdowały się wraz z matką. W środę kolumbijski prezydent Gustavo Petro poinformował o odnalezieniu rodzeństwa, co okazało się nieprawdą. We wpisie na Twitterze polityk przeprosił i sprostował tę informację. Tymczasem do akcji poszukiwawczej włączona została grupa komandosów. 

Samolot Cessna 206 zniknął z radarów 1 maja na południu Kolumbii, w okolicach San José del Guaviare, dokąd miał lecieć. Wcześniej pilot zgłosił problemy z silnikiem. W poniedziałek władze ogłosiły odkrycie wraku Cessny, w którym znajdowały się zwłoki pilota, ale nie było śladu sześciu pasażerów. Następnego dnia poinformowano o znalezieniu dwóch kolejnych ciał: kobiety i mężczyzny.

Nie było jednak śladu czworga dzieci, rodzeństwa w wieku 13, 9 i 4 lata oraz 11 miesięcy, których matka zginęła w katastrofie. W środę o odnalezieniu dzieci poinformował prezydent Kolumbii, Gustavo Petro. "To radość dla kraju" - napisał na Twitterze.

Prezydent przeprasza za nieprawdziwą informację

Wkrótce prezydent usunął wpis, zamieszczając sprostowanie nieprawdziwej wiadomości. Szef państwa wyjaśnił, że zbyt pochopnie obwieścił w środę na Twitterze sukces poszukiwań, gdyż otrzymał niesprawdzone informacje o rzekomym odnalezieniu czwórki rodzeństwa. "Przepraszam za to, co się stało. Siły zbrojne i członkowie rdzennych społeczności kontynuują niestrudzenie poszukiwania, by przekazać krajowi informację, na którą czeka" - dodał we wpisie.

Kolumbijska rozgłośnia Bluradio ustaliła, że źródłem nieprawdziwej informacji przekazanej przez prezydenta Petro była szefowa Kolumbijskiego Instytutu ds. Dobrobytu Rodziny (ICBF) Astrid Caceres. Podała ona, że dzieci zostały odnalezione przez jedno z plemion zamieszkujących amazońską dżunglę.

Radio skontaktowało się też z dziadkiem zaginionych dzieci, który stwierdził, że wierzy, iż jego wnuki są "kierowane przez kogoś w dżungli oraz zostaną uratowane".

W ostatnich dniach władze Kolumbii przedstawiały zdjęcia przedmiotów należących do dzieci, które znaleziono w dżungli, w pobliżu miejsca, gdzie 1 maja rozbiła się awionetka przewożąca siedmiu pasażerów. Wszyscy z nich to członkowie rdzennej społeczności Uitoto.

Trwają poszukiwania zaginionych dzieci Aeronáutica Civil de Colombia
Trwają poszukiwania zaginionych dzieciAeronáutica Civil de Colombia
Trwają poszukiwania zaginionych dzieci Aeronáutica Civil de Colombia

W piątek administracja prezydenta Petro ogłosiła, że do poszukiwań włączonych zostało 50 komandosów sił specjalnych kolumbijskiej armii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aeronáutica Civil de Colombia