Czworo dzieci przeżyło 15 dni w amazońskiej dżungli, wśród nich niemowlę 

Autor:
ks//az
Źródło:
PAP

Kolumbijscy żołnierze odnaleźli czworo dzieci, w tym niemowlę, w amazońskiej dżungli. Po katastrofie samolotu, którym leciały wraz z matką, przeżyły samotnie 15 dni. O szczęśliwym zakończeniu poszukiwań rodzeństwa poinformował w środę prezydent Kolumbii, Gustavo Petro.

Samolot Cessna 206 zniknął z radarów 1 maja na południu Kolumbii, w okolicach San José del Guaviare, dokąd miał lecieć. Wcześniej pilot zgłosił problemy z silnikiem. W poniedziałek władze ogłosiły odkrycie wraku Cessny, w którym znajdowały się zwłoki pilota, ale nie było śladu sześciu pasażerów. Następnego dnia poinformowano o znalezieniu dwóch kolejnych ciał: kobiety i mężczyzny, który według lokalnych mediów był przywódcą rdzennej społeczności Uitoto, do której należeli pasażerowie.

Nie było jednak śladu czworga dzieci, rodzeństwa w wieku 13, 9 i 4 lata oraz 11 miesięcy, których matka zginęła w katastrofie. Poszukiwania, w których brało udział ponad 100 żołnierzy z psami tropiącymi, utrudniały drapieżne zwierzęta, gęsta roślinność i ulewny deszcz. W środę o odnalezieniu dzieci poinformował prezydent Kolumbii, Gustavo Petro. "To radość dla kraju" - napisał na Twitterze.

Przez głośniki nadawano wiadomość nagraną przez babcię zaginionych dzieci

Nadzieję, że dzieci żyją, dawały ich odnalezione rzeczy osobiste, a także resztki pożywienia, głównie owoców. Natrafiono także na prowizoryczny szałas z patyków i gałęzi. Do akcji poszukiwawczej włączyły się siły powietrzne Kolumbii, wysyłając nad dżunglę trzy helikoptery. Z pokładu jednej z maszyn nadawano przez potężne głośniki wiadomość nagraną przez babcię dzieci.

W poszukiwaniach wykorzystano psy tropiące.Aeronáutica Civil de Colombia

W języku Uitoto kobieta mówiła swoim wnukom, że są poszukiwane i prosiła, by pozostały w miejscu, w którym się znajdują, aby ratownikom umożliwić ich lokalizację.

W pobliżu katastrofy odnaleziono rzeczy poszukiwanych. Aeronáutica Civil de Colombia

Władze nie podały więcej informacji o okolicznościach odnalezienia dzieci, a one same dopiero opowiedzą, jak zdołały przetrwać, zdane wyłącznie na siebie, ponad dwa tygodnie w niebezpiecznej dżungli.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolumbijska marynarka przejęła trzy tony kokainy. Znajdowały się na pokładzie łodzi podwodnej

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks//az

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters