Świat

800 tysięcy osób na papieskiej mszy w Medellin

Świat


800 tysięcy osób uczestniczyło we mszy w Medellin w Kolumbii, odprawionej w sobotę przez papieża Franciszka w czwartym dniu jego wizyty w kraju, w którym trwa proces pojednania po dekadach wojny domowej. Apelował do wierzących o zaangażowanie, ofiarę i męstwo. Franciszek odwiedził też ośrodek dobroczynny imienia świętego Józefa w tym mieście.

W mieście, które było siedzibą potężnego kartelu narkotykowego, papież mówił w homilii o potrzebie Kościoła misyjnego. Podkreślał, że Kościół musi zawsze odnawiać się, porzucać "wygodnictwo" i "przywiązanie". Odnowa - wskazywał - wymaga "ofiary i męstwa", by lepiej odpowiedzieć na wezwanie Pana.

Franciszek do wiernych

- Jego otwarte rany, Jego wołanie głodu i pragnienia sprawiedliwości są dla nas wyzwaniem - podkreślał Franciszek.

Apelował o zaangażowanie w trudnych sytuacjach, choć - jak mówił - niektórym może to wydawać się "ubrudzeniem rąk, poplamieniem". Jak zauważył, "w Kolumbii jest wiele sytuacji, które wymagają od uczniów stylu życia Jezusa, zwłaszcza miłości przekładającej się na akty niestosowania przemocy oraz akty pojednania i pokoju". Papież zaznaczył, że bycie chrześcijaninem nie oznacza "zimnego przywiązania do norm i praw" oraz doktryny. - Nie możemy być chrześcijanami, którzy podnoszą nieustannie tabliczkę z napisem 'zakaz przejścia' i uważają, że ta przestrzeń jest naszą własnością - oświadczył Franciszek. - Kościół nie jest nasz, jest Boga - przypomniał.

Wizyta w ośrodku dobroczynnym

Kolejny punktem programu papieskiej wizyty w Medellin była wizyta w diecezjalnym ośrodku dobroczynnym, w którym przebywają m.in. dzieci ulicy oraz osierocone w czasie wojny domowej, a także trudna młodzież. Podczas spotkania z podopiecznymi ośrodka Franciszek powiedział: - Także Dzieciątko Jezus było ofiarą nienawiści i prześladowań; także Ono musiał uciekać ze swoją rodziną, zostawić swoją ziemię i swój dom, by uciec przed śmiercią. - Oglądanie cierpienia dzieci wyrządza ból duszy, bo dzieci są szczególnie umiłowane przez Jezusa - dodał papież. Podkreślał, że nie można dzieciom "odbierać przyszłości w duchu nadziei". Wysłuchawszy opowieści małej dziewczynki o jej przeżyciach Franciszek wyznał: - Słuchając o trudnościach, przez jakie przeszłaś, przypomniałem sobie w sercu o niesprawiedliwym cierpieniu tylu dzieci na całym świecie, które były i są wciąż niewinnymi ofiarami niegodziwości niektórych ludzi.

Sytuacja dzieci

Papież powiedział, że Bóg nakazuje "obciąć suchą gałąź" wykorzystywania dzieci. Podczas spotkania z duchowieństwem w mieście Medellin w sobotę podkreślił, że w Kościele nie może być miejsca dla kłamstw i "ukrywanych spraw". - Są sytuacje, postawy i decyzje, które ukazują oznaki oschłości i śmierci; nie mogą one dalej spowalniać dopływu życiodajnej siły, która karmi i zapewnia życie - oświadczył Franciszek zwracając się do kapłanów, zakonnic, zakonników i seminarzystów. Następnie dodał: - W naszej wspólnocie nie może być miejsca dla trucizny kłamstwa, dla ukrywanych spraw, manipulacji i wykorzystywania ludu Bożego, najsłabszych, a zwłaszcza osób starszych i dzieci. - To są gałęzie, które postanowiły uschnąć i które Bóg poleca nam obciąć - podkreślił papież. Wezwał przedstawicieli duchowieństwa, aby postępowali zgodnie "ze spojrzeniem i uczuciami Jezusa, który patrzy na rzeczywistość nie jako sędzia, ale jak dobry Samarytanin". - Rozpoznaje wartości ludu, z którym pielgrzymuje, jak również jego rany i grzechy; odkrywa cierpienie w milczeniu i wzrusza się w obliczu potrzeb osób, zwłaszcza, kiedy są one zniewolone przez niesprawiedliwość, nieludzkie ubóstwo, obojętność czy nikczemne działanie korupcji i przemocy - mówił papież Franciszek.

Apel do handlarzy

Następnie odniósł się dramatycznej rzeczywistości tego miasta, które było siedzibą okrutnego kartelu narkotykowego. Franciszek mówił o "płatnych mordercach" karteli i "odebranym życiu wielu młodych ludzi". Apelował do handlarzy narkotyków, by "prosili o przebaczenie". - Niech Pan nawróci ich serca - dodawał.

Miasto Medellin było przedostatnim etapem wizyty papieża w Kolumbii. W niedzielę Franciszek odwiedzi Cartagenę.

Autor: ps/sk / Źródło: PAP

Raporty: