Kolejny test sił jądrowych Rosji. Siniewa wystrzelona z okrętu podwodnego

mil.ruPocisk balistyczny wystrzelono z okrętu podwodnego Tuła. Na zdjęciu okręt tej samej klasy, Nowomoskowsk

Pomyślną próbę pocisku balistycznego Siniewa (Błękit) przeprowadzono w środę z rosyjskiego okrętu podwodnego Tuła Floty Północnej - poinformowały rosyjskie media. To trzecie w ciągu tygodnia wystrzelenie przez Rosjan pocisku dalekiego zasięgu zdolnego przenosić głowice jądrowe.

Wystrzelenia Siniewy dokonano z Morza Barentsa i wszystkie bloki bojowe rakiety osiągnęły w oznaczonym czasie cele na poligonie Kura na Kamczatce - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Zaznaczyło w oświadczeniu, że próbę przeprowadzono w ramach sprawdzania efektywności morskich jądrowych sił strategicznych Rosji.

Pocisk Siniewa (oznaczenie zachodnie SS-N-23 Skiff) wszedł na uzbrojenie rosyjskich morskich sił strategicznych w 2007 roku. Może przenosić do 10 głowic jądrowych na maksymalną odległość 11,5 tys. km.

Atomowa seria

Wystrzelenie Siniewy wpisuje się w serię podobnych prób. Tydzień temu dokonano próby - także z okrętu podwodnego - pocisku Buława, a w sobotę wystrzelono z silosu na lądzie pocisk Topol-M.

Na tym zapewne nie koniec. Nieoficjalnie mówi się, że Rosja wystrzeli kolejny pocisk, najprawdopodobniej R-36M2 z poligonu Dombarowskij/Jasnyj w najbliższych dniach.

Topol odpalony z Plesiecka
Topol odpalony z Plesieckamil.ru

Autor: //gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości