Kolejny kraj wstrzymuje loty do Iranu


Bahrajn, bliski sojusznik Arabii Saudyjskiej, ogłosił wstrzymanie ruchu lotniczego z Iranem - podała telewizja Al-Arabija. To kolejny krok zwiększający napięcie w regionie po egzekucji w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

W niedzielę Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję Nimra al-Nimra. W poniedziałek obustronne relacje jeszcze się pogorszyły wraz z zapowiedzią Arabii Saudyjskiej odwołania ruchu lotniczego z Iranem, zakazu podróżowania do tego kraju i zakończenia wszelkich dwustronnych stosunków gospodarczych.

Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwały również Bahrajn oraz Sudan, a Zjednoczone Emiraty Arabskie obniżyły ich rangę.

Kłopot w stosunkach międzynarodowych

Kryzys saudyjsko-irański jest dużym kłopotem dla administracji prezydenta Baracka Obamy, który prowadzi politykę zbliżenia z Teheranem, czemu z niechęcią i podejrzliwością przyglądają się władze w Rijadzie, będące tradycyjnym sojusznikiem USA w regionie Zatoki Perskiej.

Kryzys może także zaszkodzić planowanym na 25 stycznia w Genewie rozmowom między syryjską opozycją a reżimem prezydenta Baszara el-Asada, jako że Rijad i Teheran stoją w konflikcie w Syrii po przeciwnych stronach: Iran należy do nielicznych popleczników Asada, Arabia Saudyjska zaś otwarcie popiera walczącą z nim opozycję, w tym umiarkowanych dżihadystów.

[object Object]
USA apelują do Rijadu i Teheranu: unikajcie działań zwiększających napięciaTVN24 BiS
wideo 2/3

Autor: kło/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości