Świat

Kolejny gracz na irackiej scenie. Chiny oferują "wszelką możliwą pomoc"

Świat


Pekin "uważnie" przygląda się sytuacji w Iraku, gdzie radykalni islamiści z powodzeniem opanowali cześć kraju. - Chiny są gotowe udzielić rządowi w Bagdadzie wszelkiej możliwej pomocy - stwierdził rzecznik chińskiego MSZ.

Bliski Wschód jest obiektem zainteresowania Chin od niedawna, kiedy zaczęto tam budować wpływy w celu zabezpieczenia dostaw ropy dla chińskiej gospodarki. Pekin duże nadzieje pokłada między innymi właśnie w Bagdadzie. W Iraku działają chińskie państwowe firmy wydobywcze. - Uważnie przyglądamy się niedawnym wydarzeniom w Iraku i wspieramy tamtejszy rząd w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i stabilności. Liczymy na to, że Irak wróci do stabilności i normalności tak szybko jak to możliwe - stwierdził rzecznik chińskiego MSZ, Hua Chunying. - Chiny od dawna wspierają Irak znacznymi ilościami różnego rodzaju pomocy i teraz też są gotowe udzielić rządowi w Bagdadzie wszelkiej możliwej pomocy - dodał Chińczyk.

Interesy oparte na ropie

W praktyce Chiny nie mogą wiele uczynić, aby pomóc irackiemu rządowi. Ewentualnie mogły to być pieniądze i uzbrojenie, ale tego pierwszego w Bagdadzie nie brakuje, a drugie jest zamówione w dużych ilościach, ale nie zostało jeszcze dostarczone. Problemem jest poważny podział religijny kraju i brak woli walki w wojsku. Na szczęście dla Chińczyków ich interesy surowcowe w Iraku nie są na razie zagrożone. Koncentrują się bowiem na południu kraju, gdzie są największe zasoby ropy i jedyne porty. Tamtejsze tereny są zamieszkane przez szyitów, którzy stoją za rządem w Bagdadzie przeciw ekstremistom wspieranym przez sunnitów z północy i zachodu.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mk//kdj / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: