Świat

Kolejny generał zwolniony przez skandal. Tym razem hazardowy

Świat

navy.milTim Giardina był szefem sił nuklearnych od 2011 roku

Admirał amerykańskiej marynarki wojennej, odpowiedzialny za broń nuklearną, został z hukiem zwolniony ze stanowiska z powodu podejrzeń o nielegalny hazard. Tim Giardina miał używać fałszywych żetonów w kasynie w stanie Iowa.

Zwolnienie Giardiny to sytuacja bez precedensu. Postępowanie wobec niego prowadzi Wojskowa Służba Śledcza na wniosek lokalnych śledczych z Iowy. Admirał miał dopuścić się gry sfałszowanymi żetonami w kasynie Horseshoe w Council Bluffs w Iowie. Według źródeł w amerykańskiej marynarce, chodziło o "znaczną sumę pieniędzy". Więcej szczegółów nie ujawniono, argumentując powściągliwość względami bezpieczeństwa.

Degradacja

Według agencji Reutera, miało chodzić o sumę 1,5 tys. dolarów. Reuters informuje również, że Giardina nie jest podejrzewany o ujawnienie żadnych tajnych materiałów.

Zwolnienie Giardiny ze stanowiska oznacza także degradację jego rangi do dwugwiazdkowego generała. Skandal wyszedł na jaw dopiero teraz, chociaż Giardina został zawieszony już 3 września. Zwolnienie ze stanowiska nastąpiło natomiast 3 października.

Autor: /jk / Źródło: Reuters, bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: navy.mil

Raporty: