Kolejne dostawy broni z USA na Ukrainę. "Nasi przyjaciele nie śpią"

Autor:
tas//kg
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, Ukraińska Prawda, PAP

W niedzielę w stolicy Ukrainy wylądowały dwa kolejne samoloty z USA, które dostarczyły ukraińskim siłom zbrojnym amunicję, w tym do granatników. "Nasi przyjaciele nie śpią" - skomentował nową dostawę uzbrojenia minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. W niedzielę na lotnisku w Kijowie wylądował także samolot z pomocą militarną od Litwy.

Ołeksij Reznikow przekazał, że dwa kolejne samoloty dostarczyły 180 ton amunicji. "W sumie otrzymaliśmy 17 ptaków (minister określa tak samoloty z pomocą wojskową z USA - red.) o wadze prawie 1500 ton! Nasi przyjaciele nie śpią" - poinformował we wpisie na Twitterze szef ukraińskiego resortu obrony.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Ambasada USA w Kijowie podała na Twitterze: "Sweet 16 i 17, jeśli rozumiecie, o czym mówimy: dziś rano do Kijowa przyleciały dwa samoloty z amerykańską pomocą, aby wzmocnić obronę Ukrainy". Placówka poinformowała, że na pokładzie maszyn była amunicja, w tym do granatników. "Jesteśmy z Ukrainą" - dodali amerykańscy dyplomaci.

Pomoc wojskowa z kilku krajów

7 lutego minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że międzynarodowi partnerzy dostarczyli Ukrainie ponad tysiąc ton broni obronnej i sprzętu wojskowego. Pomoc wojskową zaoferowały USA, Wielka Brytania, Polska, Litwa, Estonia, Łotwa i Czechy.

Agencja Reutera wcześniej poinformowała, że Stany Zjednoczone przeznaczyły ponad 650 milionów dolarów na pomoc Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa w ubiegłym roku i łącznie ponad 2,7 miliarda dolarów od 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu. Reuters podał, że obecne dostawy uzbrojenia są częścią wartego 200 milionów dolarów pakietu bezpieczeństwa w celu wsparcia Ukrainy, która przygotowuje się na odparcie potencjalnej rosyjskiej ofensywy.

Potencjalny scenariusz inwazji na UkrainęPAP

Pierwsza część pomocy z USA dotarła do Kijowa 22 stycznia. Na pokładzie samolotu było 90 ton amerykańskiej broni. 

Zestawy przeciwlotnicze z Litwy

W niedzielę na lotnisku w Kijowie wylądował także samolot z pomocą militarną od Litwy, która przekazała ukraińskim siłom zbrojnym zestawy przeciwlotnicze Stinger.

Jak podał portal Ukraińska Prawda Reznikow wyraził wdzięczność "rządowi Litwy, całemu narodowi litewskiemu i osobiście tamtejszemu ministrowi obrony Arvydasowi Anusauskasowi".

"Relacje ukraińsko-litewskie są bardzo bliskie i trwają od wielu wieków. Doceniam naszą wielowiekową przyjaźń i silne wsparcie" - przekazał Reznikow. Minister obrony wyraził przekonanie, że dyplomacja wojskowa jest jedną z kluczowych gwarancji relacji między państwami. "Dzięki dziesiątkom spotkań i rozmów telefonicznych Ukraina otrzymuje dziś bezprecedensowe wsparcie partnerów. To będzie trwać" - podkreślił.

Autor:tas//kg

Źródło: tvn24.pl, Reuters, Ukraińska Prawda, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Oleksii Reznikov/Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości